1.5 Milyon Facebook hesabı tehlikede

Kirllos adlı hacker çok sayıda  Facebook hesabını asgari fiyatlardan satışa sunuyor.
VeriSign iDefense’teki araştırmacılar Kirllos’un çok sayıda Facebook kullanıcı adını ve şifresini bir hacker forumunda sattığını ortaya çıkarttı.Durumu araştırmacılar için ilginç kılansa Kirllos’un daha önce görülmemiş bir şekilde sahip olduğu çalıntı hesap miktarı.Tam 1.5 milyon Facebook hesabı Kirllos tarafından ele geçirilmiş ve satışa sunulmuş durumda.
IDefense Kirllos’un elindeki Facebook kullanıcı hesaplarının geçerli olup olmadığını tam olarak bilmiyor ve Facebook yönetimi de henüz konuyla ilgili mesajlara cevap vermiş değil.Satışa sunulan kullanıcı hesaplarının geçerli olması durumunda ise Facebook’u çok büyük bir kaosun beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.Kirllos’un elinde bulundurduğu 1.5 milyon hesabın geçerli olması, Facebook’taki her 300 üyeden birinin hesap bilgilerine sahip olması anlamına geliyor.Satışları 1000 hesap üzerinden gerçekleştiren Kirllos,hesapların arkadaş sayılarına göre müşterilerinden 25 ila 45 dolar talep ediyor.
VeriSign Cyber Intelligence müdürü Rick Howard’a göre 700.000’e yakın hesap Kirllos tarafından satılmış durumda.
Sosyal paylaşım ağlarındaki hesapların hackerlar  tarafından satılmasının yeni bir durum olmadığını söyleyen Howard, VeriSign’ın daha önce Rusya’daki VKontakte adlı sitenin kullanıcı hesaplarının satıldığını ortaya çıkarttığını fakat yeni trendin Facebook gibi global hedefler olduğunu belirtti.
Kirllos’un fiyatları diğer hesap satan hackerlarla karşılaştırılınca oldukça düşük görünüyor.Symantec’in internet güvenliği tehdit raporunda e-mail  hesap bilgileri 1-20 dolar arasında alıcı bulurken,Krillos her Facebook hesabı başına sadece 0.025 dolar talep ediyor.Kredi kartı veya banka hesap bilgileri ise  çok daha büyük rakamlara alıcı bulabiliyor.
Yazan 23 Nisan 2010 Cuma. Kategori İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME