100 milyon kişi cepten Tetris oynuyor!

tetrisAranızda Tetris oynamayan olduğunu sanmıyorum. Bu basit ve bağımlılık yaratan oyun, Rus bilgisayar mühendisi Alexey Pajitnov tarafından 1984 yılında icat edildi ve geçtiğimiz Haziran ayında 25. yılını kutladı. Bu yaratıcı oyun, 2005yılından bu yana 100 milyon kez cep telefonuna paralı olarak indirilmesiyle yeni bir başarıya imza attı.

Oyun, hatırlayacağınız gibi, rasgele düşen tetromino’ları (4 karenin bir araya gelerek oluşturduğu geometrik şekiller) yönlendirerek boşluk bırakmadan yatay bloklar oluşturmayı amaçlayan bir yapboz oyunuydu. 80’lerde masaüstü bilgisayarlarda boy gösteren oyunun ilk taşınabilir versiyonu 89 yılında Nintendo Game Boy ile geldi.

Tetris’in Game Boy versiyonu, büyük ilgi gördü ve 35 milyondan fazla sattı. 2008’de EA Mobile, oyunun iPhone ve iPod touch versiyonunu piyasaya sürdü.

Tetris’i 25 yıldır bu kadar sevmemize sebep olan ne olursa olsun, oyunun popülerliği yok olacak gibi görünmüyor. Bugüne kadarki en çok satın cep telefonu oyunu olması da bunun en belirgin göstergelerinden biri.

Yazan 27 Ocak 2010 Çarşamba. Kategori Manşet, Oyun, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME