14. eTürkiye ödülleri TBMM’de sahiplerini buldu

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen “14. eTürkiye (eTR) Ödülleri” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen 14. “eTürkiye (eTR) Ödülleri”nin kazananları belirlendi.

eTR ödülleri ile örnek e-Devlet uygulamalarına dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenip özendirilmesi ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşması hedefleniyor.

Bu yıl 14.sü gerçekleşen eTR Ödülleri toplantısında bir konuşma gerçekleştiren TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik şunları söyledi: “Birçok sektörü yatay kesen bilgi teknolojileri ve dijitalleşmenin çeşitli yönlerinin, çeşitli bakanlıkların sorumluluk alanına girdiği hepimizin malumudur. Bu anlamda, kamuda koordinasyonu en etkili şekilde yapacak ve özel sektör ve STK katılımcılığını sağlayacak bir kurul veya yapının geliştirilmesini önemli görüyoruz. Bu yönde TÜSİAD olarak her türlü çalışma ve desteği memnuniyetle sunmak isteriz. eTürkiye Ödüllerine aldığımız her başvuru, geliştirilen her yeni projenin, bilgi toplumuna dönüşüm yolunda bizi ileri taşıdığını vurgulamak istiyorum. Bu nedenle finale kalsın-kalmasın, ödüle başvuran tüm kamu kurumu ve belediye temsilcilerini içtenlikle tebrik ediyorum.”

TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu ödülleri, kamu kurum ve kuruluşlarımızın da benimsediğini görüyoruz. Her yıl başvurular, projeler artıyor. Bu yıl 51 proje başvurdu. 14 yılda başvuran proje sayısı 500’e dayandı. 13 yılda 75 proje ödül aldı. Bugün ise 24 proje finale kalmış durumda. eTR, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızın, elbette kazanmayı düşünerek, ama kaybetse de emeği kaybolmayacak bir inovasyon cimnastiği. 14 yıl önce yola çıkarken, Türkiye’nin e-dönüşümünden söz ediyorduk. e-dönüşüm, kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerini dijital ortamda vatandaşa sunmasıydı. O yıllarda e-dönüşüm dediğimiz süreç, şimdi herkes tarafından dijitalleşme olarak tanınıyor. Sanayide dijital dönüşümü Sanayi 4.0 ifade ediyor. Aynı kavram, devletin dijital dönüşümü için de geçerli. Çünkü bugün artık, dijitalleşme kavramı, hele Sanayi 4.0 ile birlikte artık devletimizin her katında benimsendi. Dünyada dijitalleşmenin hızı ve ivmesi sürekli artıyor. Türkiye Bilişim Vakfı ve TÜSİAD olarak, işte bu süreci en başından beri teşvik ettiğimiz için haklı bir gururu paylaşıyoruz. ”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Colman Deegan ise konuşmasında Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolundaki dönüşüm sürecini hızlandıran eTürkiye ödüllerine ana sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Ülke olarak ekonomik büyümemize ivme kazandıracak ve uluslararası rekabette bir adım öne geçmemizi sağlayacak en önemli unsurların teknolojiyi ve dijitalleşmeyi benimsememiz olduğunu düşünüyoruz. Vodafone Türkiye olarak, dijitalleşen nüfusla birlikte sadece şirketlerin değil, vatandaşlarımıza doğrudan hizmet ulaştıran, başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurumlarının da dijitalleşmesi gerektiğine inanıyoruz.”dedi.

Konuşmaların ardından, Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler, Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler, Kamudan Kamuya e-Hizmetler, Küçük Ölçekli Belediye, Orta Ölçekli Belediye ve Büyük Ölçekli Belediye kategorilerinde finalde kalan 24 projeden kazananlar, jürinin yaptığı elektronik oylama ile belirlendi.

14. eTR Ödülleri’ni Kazananlar:

Yerel Yonetimlere Yönelik Kategoriler

“Küçük Ölçekli Belediye” kategorisinde ödüle hak kazanan kurum ”Artvin Belediyesi – Engelsiz Belediye (İYİBu) projesi”.

“Orta Ölçekli Belediye” kategorisinde ödüle hak kazanan kurum ”Süleymanpaşa Belediyesi- Yapay Zeka Destekli Mutlukent projesi”.

“Büyük Ölçekli Belediye” kategorisinde ödüle hak kazanan kurum Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü – Mobil Çevre Denetim Sistemi.

Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler

“Kamudan Kamuya eHizmetler” Orman Genel Müdürlüğü – “ORDEP” Projesi.

“Kamudan İş Dünyasına eHizmetler” Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü –”İRİS” projesi.

“Kamudan Vatandaşa eHizmetler” Sağlık Bakanlığı – “ESİM” projesi.

projeleri ödüle layık görüldü.

Yazan 13 Mayıs 2017 Cumartesi. Kategori Güncel, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME