“2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul” yıl boyunca medyada nasıl bir tablo çizdi?

Medya Takip Merkezi, bu yıl da İstanbul’un medyadaki nabzını tuttu. İstanbul’un 2010 yılı boyunca en çok hangi olaylar ile yansıma bulduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, kültür-sanat haberleri yaklaşık yüzde 46 oranında artış gösterdi. Buna karşılık, cinayet, intihar, kavga ve hırsızlık vakalarındaki artış da hız kesmedi. Adi suç ve olayların medya yansımaları, geçen yıla kıyasla yüzde 20 oranında daha yüksek yansıma buldu.

Medya Takip Merkezi (MTM), 2010 yılını “Avrupa Kültür Başkenti” unvanıyla geçiren İstanbul’u mercek altına alarak, yıl boyunca medyaya nasıl yansıdığını araştırdı. Gazetelerde ve haber sitelerinde yayınlanan her haber ve yazıyı inceleyerek, içeriğine göre sınıflandıran ve değerlendiren MTM’nin İstanbul raporu, ortaya dikkat çekici sonuçlar çıkardı.

KÜLTÜR-SANAT FAALİYETLERİ  ARTTI…

Hem ticari, tem turistik, hem de sosyal anlamda Türkiye’nin en önemli şehri olan İstanbul, yıl boyunca medyanın da yakın markajındaydı.

2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti, özellikle kültür-sanat faaliyetleri ile medyada sıkça yer buldu. İstanbul’daki sergi, konser, festival, tiyatro ve sinema haberleri, önceki yıla göre yaklaşık yüzde 46 oranında artış gösterdi.

İSTANBUL’DA İNTİHAR HABERLERİNDE YÜZDE 70 ARTIŞ YAŞANDI…

Kültür-sanat haberlerinde ortaya pozitif bir tablo çıkarken, intihar haberlerindeki büyük artış ise araştırmanın negatif başlığı olarak kayda geçti. MTM’nin aynı raporuna göre, intihar haberlerinde 2009 yılına oranla yüzde 70 oranında artış yaşandı. Cinayet haberleri yüzde 4, kavga haberleri yüzde 37 oranında yükselirken, hırsızlık haberlerinde ise yüzde 5’lik düşüş yaşandı.

Aynı rapora göre, su baskını ile ilgili haberler önceki yıla oranla iki katından fazla artış gösterirken, İstanbul’da yaşanan yangın olayları ile ilgili haberler ise yüzde 63 oranında çoğaldı.

“AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ  İSTANBUL” ADINA YARAŞIR BİR TABLO ÇİZDİ Mİ?

Medyayı düzenli olarak takip eden ve tüm yazılanları uzman editörleriyle analiz ederek raporlayan MTM Medya Takip Merkezi’nin Genel Müdürü Halef Remzi Vayıs, İstanbul özelindeki araştırmanın, şehrin medya yansımaları yoluyla dünyada nasıl bir izlenim yarattığını ortaya koyduğunu belirterek, “2010 yılı, tüm dünyanın gözlerini İstanbul’a çevirdiği bir yıl oldu. Bu nedenle, medyada nasıl yansımalar sağladığı, önceki yıllara göre daha önemliydi. Araştırmamız, kültür-sanat haberlerinde ciddi bir artış olduğunu ortaya koydu ki, amaçlanan gelişme de buydu. Ancak ne yazık ki, özellikle intihar haberlerindeki artış, yaşanan su baskınları ve yangınların çokluğu, yıl boyunca İstanbul’u gündeme taşıyan olumsuzluklardı. Üzücü olaylarda dikkat çekici boyutlarda artışlar gözlendi. Bu tablo, İstanbul gibi güzel bir şehirde, görmek istediğimiz tablo değil” dedi.

MEDYANIN GÖZÜNDE BAŞKENT İSTANBUL!

Aynı araştırma raporunun, Türkiye genelini kapsayan değerlendirmesine göre; Türk medyasında yayınlanan cinayet, intihar, kavga, gasp, kapkaç, hırsızlık konulu haberlerin yüzde 48’i İstanbul’da yaşanan olaylara dair olurken, yüzde 52’si ise diğer illere dağılım gösterdi.

Kaza, yangın, sel, su baskını, patlama, vb. konularla ilgili haberlerin ise yüzde 61’lik kısmında yine İstanbul yer alırken, yüzde 39’luk kısmı ise diğer illerdeki olaylara ayrıldı.

Kültür-sanat haberlerinde, beklendiği şekilde başrolde İstanbul vardı. Sergi, konser, festival, tiyatro, sinema gibi çeşitli kültür-sanat faaliyetlerinin yer aldığı haberlerin yüzde 70’i, İstanbul’da yapılan etkinlikler ile ilgiliydi. Başkent Ankara dahil, diğer bütün illerde gerçekleşen kültür-sanat haberlerine ayrılan oran ise sadece yüzde 30’da kaldı.

Yazan 20 Aralık 2010 Pazartesi. Kategori Her Şey!, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME