30 Milyon Kullanıcı Hesabı İfşa Oluyor

RockYouHackerlar, sosyal ağ uygulamaları yapan RockYou şirketinin veritabanına sızdılar ve burada bulunan 30 milyonun üzerinde kullanıcı ismi, şifre bilgilerine ulaştılar.

RockYou olayla ilgili olarak sorulan sorulara hemen yanıt vermedi. Bu sızma olayıyla ilgili ilk rapor Tech Crunch’a gönderildi. RockYou veritabanlarına sızma olduğunu ve bazı kullanıcıların hesap bilgilerinin açığa çıkma ihtimalinin olduğunu teyit etti. Şirket yetkilileri bu sızmayı fark ettiği zaman direk olarak serverlarını kapattıklarını söylüyorlar. 

California merkezli şirket, kullanıcılarına Facebook, MySpace gibi sosyal ağ siteleri için yaptığı uygulamalarda çok geniş bir yelpaze sunuyor. Dünyanın önde gelen sosyal network uygulamaları servis sağlayıcılarında biri olan RockYou  aylık olarak 130 milyon farklı kullanıcıya hizmet veriyor.

Bu sızma, veritabanı güvenlik sağlayıcısı Imperva’nın büyük çaptaki Sql hatalarının meydana geldiğini fark ederek, RockYou şirketine haber vermesi ile ortaya çıktı.

Bununla birlikte siteyi hacklediğini iddia eden bir kişi 32,603,388 hesabı ele geçirdiğini söyleyerek bazı örnek hesap bilgilerini kendi web sayfasında yayınladı ve RockYou şirketine bir mesaj yazdı ”Müşterilerinize yalan söylemeyin, her şeyi burada yayınlayacağım”

Bu gelişmelerin ardından RockYou nasıl bir politika izleyecek bilinmez ama hali hazırda bulunan milyonlarca kullanıcı hesap bilgilerinin çalınmasından dolayı tedirginlik yaşamaya devam ediyor.

Yazan 17 Aralık 2009 Perşembe. Kategori Güvenlik, İnternet, Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME