AB, Oracle’ın Sun Microsystems’ı satın almasına onay verdi!

sun-oracleAvrupa Komisyonu, geniş çevreler tarafından eleştirilen ve tartışılmakta olan, Oracle’ın Sun Microsystems Şirketi’ni devralmasına koşulsuz onay verdi. Anlaşma, halen Rusya ve Çin’in de içlerinde bulunduğu diğer yargı organlarının onayını bekliyor fakat Avrupa Birliği’nden gelen bu onay, anlaşmanın kabulü için büyük bir adım olarak görülüyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında, AB’nin tekelciliğe karşı en yüksek düzenleyici mercisi olan Avrupa Komisyonu, planlanan anlaşma ile ilgili ciddi kaygılarını açıklamıştı. Anlaşmanın onaylanması, dünyanın şahsa ait en büyük veri tabanı geliştiricisi Oracle’ın, Sun şirketinin ürettiği ve aynı alanda hizmet veren açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılım olan MySQL üzerinde kontrol sağlaması anlamına geliyor. Yazılım sektöründeki birçok kişi, bu gelişmenin tüm yazılım endüstrisinde bir dönüşüme sebep olacağı ve dünyanın en başarılı açık kaynak programlarından olan MySQL’in sonu olacağı kaygısını taşıyor.

MySQL’in, son yıllarda gördüğü yoğun ilgi, desteklendiği geniş çevre ve veritabanı pazarındaki sürekli artan payıyla, dev rakipleri IBM, Oracle ve Microsoft’un bu sektördeki pazar payını azalttığını ve keyiflerini kaçırdığını söyleyebiliriz. Oracle, Sun Microsystems’ı satın aldığı taktirde, bu pazardaki payını önemli ölçüde artıracak. Oracle, anlaşma kabul edildikten sonra beş yıl boyunca MySQL’i koruyacağının sözünü vererek, oluşan kaygıları dağıtmaya çalışıyor. Ancak bu söz, MySQL’i geliştirenler, dağıtımını sağlayanlar ve kullanıcıları için verildiğinden ve henüz Komisyon’a iletilmediğinden bir resmiyet taşımıyor.

Yazan 25 Ocak 2010 Pazartesi. Kategori Ekonomi, Fotolar, Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME