AirTies yeni teknolojisi AirTouch’ı tanıttı

5450İnternet teknolojisi geliştikçe kullanıcıların da önceliklerinde değişim başladı. Geçmişte ADSL kurulumu ile ilgili problemlere yönelik çağrı merkezlerini arayan kullanıcılar için, artık güvenlik ve kapsama alanı ilk sıralarda yer alıyor. Ağını en güvenli yöntemle korumak isteyen veya ağın kapsama alanını genişletmek isteyen kullanıcılar karmaşık işlemler için uzun zaman ayırmak zorunda kalıyor.

AirTies kablosuz ağ kurulumunu kolaylaştıran yazılımına rağmen, son üç yılda özellikle şifreleme ve kapsama alanı sorunları ile ilgili 100.000’e yakın çağrı aldı. Bu ihtiyaca çözüm için geliştirilen AirTouch teknolojisi, İnternet kullanıcılarının kablosuz ağlarını tek tuşa basarak kolay ve güvenli bir şekilde kurmalarını, yönetmelerini ve genişletmelerini sağlıyor. Bu konuda hiçbir bilgisi olmayan bir kullanıcı, modemini kendi kendine kurup, ağını oluşturabiliyor.

Bu yeni teknoloji aynı zamanda notebook, , AirTies harici disk sunucusu ve AirTies set-top-box ürünleri gibi kablosuz cihazları tek tuşa basarak ağa bağlama kolaylığı da sunuyor.  Tüm güvenlik ve kurulum ayarlarının otomatik gerçekleşmesini sağlayan teknoloji ile ağa bağlamak istenen cihazı seçip, modem üzerindeki “tuş”a basmak yeterli oluyor. Sistem, güvenli bağlantı için de önemli bir avantaj yaratıyor. WPS (Wi-Fi Protected Setup) standardını kullanan ve Windows 7 işletim sistemi ile uyumlu olan AirTouch teknolojisine sahip ürünler, kısa süre sonra raflarda yerini almaya başlayacak.

AirTouch teknolojisi, evinde veya ofisindeki kablosuz ağın etki alanını genişletmek isteyen İnternet kullanıcılarına da büyük kolaylık sağlıyor. AirTies’ın geliştirdiği Mesh teknolojisi, özellikle çok katlı yapılarda görülen kablosuz sinyal zayıflama problemlerini ortadan kaldırıyor. Kablosuz sinyalinin zayıfladığı yerlere yerleştirilen AirTouch teknolojisine sahip erişim noktaları sayesinde ağın etki alanı istenen ölçüde genişletilebiliyor. Üstelik AirTouch teknolojisinde tüm ayarlar ve protokoller otomatik olarak diğer cihazlara aktarıldığı için, kurulum çok kolay hale geliyor.  Yapmanız gereken tek şey, erişim noktası üzerindeki tuşa basmak… AirTouch ve Mesh teknolojileri sayesinde ev veya iş yerlerinde her yerden, yüksek performanslı ve hızlı kablosuz iletişim sağlanabiliyor.

AirTouch teknolojisi ile ağınızı genişletirken yalnızca kurulum aşamasında modem ve erişim noktalarındaki tuşlara basmak gerekiyor. İlerleyen dönemde ağ ile ilgili şifre, kanal ve kablosuz ağ adı (SSID) ile ilgili değişiklikler  söz konusu olduğunda modem üzerinde yapılan tüm ayarlar erişim noktalarınca otomatik olarak algılanıyor. Böylece kablosuz ağ bir anlamda kendi kendini yönetiyor.

AirTouch teknolojisi, ağ için en güvenli şifreleme yöntemini seçiyor ve şifre oluşturmasını da otomatik olarak yapıyor. Bu sayede şifre girmeye gerek kalmıyor. Kablosuz ağlarda en sık rastlanan güvenlik problemlerinden biri, şifrenin çok basit ve tahmin edilebilir şekilde tanımlanması (Örn: 1234567890). AirTouch teknolojisi ile 20 karakterden oluşan karmaşık bir kablosuz ağ şifresi otomatik olarak oluşturuluyor. Ağ en güvenli şifre ile korunurken, onları ezberleme ya da kaydetme zorunluluğu da ortadan kalkıyor. AirTouch ile sisteme dahil olan tüm kablosuz cihazlar modem tarafından algılanarak, gerekli ayarları ve şifreleri otomatik olarak yapılandırılıyor.

AirTouch son kullanıcıların yanı sıra, otel, restoran, kafe, hastane, kampus gibi geniş alana yayılan kurumlarda kablosuz ağ kurulumu ve genişletilmesinde çok büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. AirTouch teknolojisi ile kablo çekme ihtiyacı  ortadan kalkıyor, böylece maliyet avantajı oluşuyor.

AirTies CEO’su Bülent Çelebi, konuyla ilgili açıklamasında, AirToch teknolojisi ile kablosuz yaşam vizyonu doğrultusunda bir adım daha attıklarını belirterek şöyle devam etti: “Yeni teknolojimizle kablosuz ağ oluşturmak çok basit bir işlem haline geliyor. Özellikle çok katlı binalarda kurulacak ağlar için kablolama gerekmemesi büyük bir kullanım kolaylığı yaratacak, aynı zamanda kablolardan oluşan görüntü kirliliği de önlenecek. Mesh teknolojimiz, betonarme binalarda yaşanan sinyal zayıflamasını problemini ortadan kaldırıyor. AirTouch teknolojisi Mesh ile tam entegre bir çözüm… Kullanıcıların kendi kendilerine kablosuz ağ genişletmesini ve yönetmesini sağlayan AirTouch teknolojisi Türk mühendislerinin bir başarısı… Tüm internet kullanıcıları için fayda sağlayacak bu teknoloji için patent başvurumuzu da yaptık.”

Yazan 22 Ocak 2010 Cuma. Kategori Donanım, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME