Alcatel-Lucent bulut teknolojisi sayesinde yeni kapılar açıyor

Alcatel-Lucent bugün, uygulama gönderiminde networkü güçlü bir platforma dönüştürdüğünü açıklayarak, geleneksel API (uygulama programlama arayüzü) kümeleme yaklaşımında oyunun kurallarını değiştirdi. Servis sağlayıcıların en önemli yeteneklerini, hem tüketiciler hem de profesyonel kullanıcılara zengin deneyimler sağlayan Web inovasyonu ve hızı ile harmanlayan bu yeni unsurlar, şirketin uygulamalar alanındaki vizyonunda son derece önemli bir köşenin dönüldüğüne işaret ediyor. 

Alcatel-Lucent’ın geliştirici platformu, servis sağlayıcılara ve kurumlara, ortakların ve üçüncü taraf geliştiricilerinin network üzerinde (televizyon, genişbant internet ve mobil dahil) tüm uygulamaları yapılandıracağı, test edebileceği, yönetebileceği ve dağıtabileceği araçlar sağlıyor. API’lerini daha kolay kullanmak isteyen dünya genelindeki 14 milyonun üzerinde geliştiriciye yardımcı olma amacındaki servis sağlayıcılara, MSO’lara (Çoklu Sistem Operatörleri) ve kurumlara,  açık network-tabanlı hizmetler alanında bu denli kapsamlı bir bulut-tabanlı platformu ilk kez Alcatel-Lucent sunuyor. Bu platform servis sağlayıcıların ve geliştiricilerin, en özgün netwok API’lerini şimdiye dek görülmemiş sayıya ulaşacak olan diğer geliştiricilere güvenli bir şekilde açmalarına olanak sağlıyor. Sonuç olarak servis sağlayıcıları ve geliştiriciler binlerce yeni ve yenilikçi uygulamayı kolaylıkla yaratıp gönderebilecekler. Servis sağlayıcılar tarafından müşterilere sunulan yenilikçi hizmetlerin hızlandırılmasıyla, daha fazla sayıda uygulama dikey pazarlara girecek ve değer zincirinde daha fazla gelir edilmesi sağlanmış olacak. 

Alcatel-Lucent’ın aralık ayında duyurduğu Application Exposure Suite üzerine inşa edilen bu platform, geliştiriciler için bir dizi araç, sanal bir ‘sandbox’ ve geliştiricilerin yaşam döngüsünün tümüne yönelik olarak uygulama dağıtımını içeriyor ve uçtan uca API ve uygulama çözümüyle hem servis sağlayıcılara hem de kurumlara destek oluyor.

Alcatel-Lucent’ın API kümelemesi ve gruplama modeli, hem geliştiricilerin, hem servis sağlayıcıların hem de kurumların uygulama gelirlerini paylaşabilmesini sağlayan, son derece cesur bir yaklaşımın uygulanması anlamına geliyor. Bu model, geliştiricilerin yeni bir uygulama yaratmada kullanabilecekleri iki veya daha fazla sayıda API/Web servislerinin bir araya getirilmesi esasına dayanıyor. Bu yaklaşım sayesinde geliştiriciler, şimdiye dek en çok sıkıntı çektikleri konu olan ön-ödemeli API ücretlerinin yükünden kurtuluyor ve yeni akıllı API gruplarına erişebiliyorlar. Bu şekilde uygulama yaratımını teşvik edip değer zincirini harekete geçiren network sağlayıcıları, yeni geliştiricilerin network varlıklarını zenginleştirmelerine olanak tanıyor. Geliştiriciler kendi uygulamaları için kitleler kazanırken, kurumlar da iş güçlüklerine çözümler buluyorlar.  Gruplamalar, şirketin Aralık 2009’da duyurduğu  Open API Service’in bir sonraki yinelemesi olarak ortaya çıkıyor.
 
Alcatel-Lucent ayrıca, API gruplama modelinin kullanımına destek vermek adına iki yeni geliştirici aracının duyurusunu da yaptı: Sanal Sandbox ve ‘Dashboard’ (kontrol paneli) Sanal Sandbox pek çok platforma dağıtım yapabilecek olan geliştiricilerin, servis sağlayıcıların networkleri üzerinde yeni uygulamalarının simulasyonunu, testini ve doğrulamalarını kapsamlı bir ortamda yapabilmelerini mümkün kılıyor. Alcatel Lucent’ın dünya genelinde müşterileriyle olan yaygın bağı aracılığıyla geliştirilen Sanal Sandbox, yeni hizmetlerin gelişimini, dağıtımını ve kullanımı hızlandıran, ölçeklenebilir ve kapsamlı bir test zemini sağlıyor.

Dashboard ise geliştiricilerin, uygulamaların gelir ve maliyet potansiyeli, API istatistikleri ve uygulama faaliyetlerinin gerçek zamanlı kurumsal analizini yapmalarına olanak sağlıyor. Dashboard’u kullanan geliştiriciler, belli bir hizmetle bağlantılı olan çeşitli iş modeli seçeneklerini araştırabiliyor ve uygulamayı yaratırken sarf edilecek önemli miktardaki zaman ve harcama kalemlerine geçmeden önce tahmini gelir ve değer potansiyeli hakkında gerçekçi kararlar alabiliyor. Ayrıca, uygulamaların zaman içindeki başarı ölçümlerinin izlenebilmesini de mümkün kılıyor. 

Alcatel-Lucent Türkiye/Azerbaycan Ülke Direktörü Ali Kançal, konu hakkında görüşlerini şöyle ifade ediyor, “Bu alana girmemizin ardında, uygulama ekosistemindeki herkese gelir kazandırma hedefimiz yer alıyor. 1000’i aşkın geliştirici üzerinde yürüttüğümüz araştırma, kümeleme alanındaki gruplama yaklaşımının bir API’nin değerini, kendi başına olduğundan 200 ila 300 kat artıracağını gösteriyor. Bu ayrıca, geliştiricilerin API gelir paylaşımına katılmak ve servis sağlayıcı analizlerine erişmek istediklerine de işaret ediyor.”

Mobil VoIP işletmecisi ve sosyal network kümeleme şirketi olan ABD’li Nimbuzz Inc.’in Başkan Yardımcısı Tobias Kemper ise, “Geliştiriciler, kullanımı kolay web-odaklı API’ler ve iş modelleme araçları aracılığıyla servis sağlayıcıların networküne erişebilmekten büyük memnuniyet duyuyorlar. Alcatel-Lucent’ın geliştirici programı ve platformu bunu sağlamakla kalmayıp, kapsamlı bir test ortamı ve analiz araçları sunarak planlama sürecinde pek çok tahmin aşamasının atlanmasını mümkün kılıyor. Bu sayede geliştiriciler ellerinden gelenin en iyisini yaparak, farklı kaynaklardan (cihazlar, network ve web) sağladıkları işlevlerden de yararlanıyor ve bunları, yeni nesil mobil web kullanıcıları için güçlü yeni uygulamalar yaratacakları benzersiz yenilikleriyle harmanlıyorlar,” diyor.

Yazan 03 Mayıs 2010 Pazartesi. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

1 Yorum “Alcatel-Lucent bulut teknolojisi sayesinde yeni kapılar açıyor”

  1. […] This post was mentioned on Twitter by PC TIME. PC TIME said: Son Dakika: Alcatel-Lucent bulut teknolojisi sayesinde yeni kapılar açıyor http://bit.ly/9OC6Pt […]

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME