Alcatel-Lucent Femtocell-Metrocell İle Mobil İletişim Hızını Artırmayı Planlıyor

Küçük HücreAlcatel-Lucent küçük vericilerle mobil iletişim hızını ve kapasitesini arttıran, ulaşılamayan yerlere 3G erişim sağlayan Küçük Hücre (Femtocell-Metrocell) teknolojisi ve çözümlerini Türkiye’ye getirmek istiyor

Alcatel-Lucent Türkiye Azerbaycan Başkanı Cenk Kıvılcım, küçük hücre (Femtocell-Metrocell) teknolojisi alanında buluş ve uygulamalara imza atan, büyük operatörlerle işbirliği yaparak teknolojiyi hayata geçiren Alcatel-Lucent’in, bu konudaki birikimini Türkiye’ye aktarmak istediğini ve Türkiye’de bir mobil operatörle denemeler yapıldığını söyledi.

Mobil iletişim ve internet erişimini çevreye en az etkiyi yaparak en kolay şekilde sağlayan, internet hızını  arttıran küçük hücre’nin Türkiye’de de giderek artan bir şekilde gündeme  geldiğini belirten Kıvılcım şöyle devam etti:

“Küçük bir yatırımla, en iyi kapsama alanını sağlayan, büyük baz istasyonlarına ihtiyacı azaltan,  2G-3G ve 4G birlikte kullanılabilen bu teknoloji, Alcatel-Lucent’in küçük hücre mimarisi üzerinde verimli bir şekilde çalışıyor. Aralarında Verizon, Vodafone, China Mobile,  Bouygues’in de bulunduğu çok sayıda operatör Alcatel-Lucent’in Femtocell çözümlerini kullanıyor. Alcatel-Lucent bu alanda Dünya’nın en önemli kuruluşlarından birisi olarak kabul ediliyor”

Femtocell’in şu özellikleri öne çıkıyor:

•Küçük Hücre iletişimini sağlayan düşük emisyonlu ve hacimli, 5 Watt’a kadar inen güçle çalışan “mini vericiler”,  sinyal kalitesinin düştüğü yerlere veya makro baz istasyonuna uzak olan bölgelere rahatlıkla monte edilebiliyor. Bu yolla büyük baz istasyonlarının yarattığı “çevreye etki” tartışmaları da en aza indiriliyor •Çok sayıda kablosuz teknolojiler ve iletim seçeneklerini birleştiren Heterojen ağların (HetNet) kurulumuna  olanak veriyor. Böylece kapalı ve açık alanlarda her noktada yüksek çekim gücü sağlanabiliyor. • •Küçük hücre kablosuz spektrumunun daha etkin kullanımını sağlayarak hem ses, hem de yüksek hızlı HSxPA veriye ihtiyaç duyulduğunda mevcut 3G müşterilerine geliştirilmiş kalite deneyimi sunmak için uygulanabiliyor.

Alcatel-Lucent  son olarak Fransa’nın en büyük mobil hizmet  sağlayıcısı Bouygues Telecom ile Temmuz ayı içinde anlaşma imzaladı. 1.5 milyondan fazla  profesyonel ve kurumsal müşterisi olan, 11.3 milyon mobil, 1.9 milyon sabit ve geniş bant müşterisine hizmet veren Bouygues Telecom, yenilikçi ürün ve hizmetleri ve ödüllü müşteri ilişkileri hizmetleri ile tanınıyor.

Bouygues Telecom Ekim ayı içerisinde Fransız nüfusunun % 40’ının 4G’ye erişimini sağlayacak, 100 şehri kapsayan bir 4G ağını hayata geçirecek.

Yazan 20 Ağustos 2013 Salı. Kategori İnternet, Mobil, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME