Alcatel-Lucent Teletaş 3.çeyrek sonuçlarını açıkladı

ali_kancal_2Telekomünikasyon çözümlerinde lider bir firma olan Alcatel-Lucent Teletaş, üçüncü çeyrek sonunda 15,5 milyon avroluk gelir elde etti. Şirket, 2009’u zarar etmeden kapatmayı hedefliyor.

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Kançal, üçüncü çeyrek sonuçlarıyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor: “Üçüncü çeyrekte, geçtiğimiz yıla göre gelirlerimizde yaklaşık 27 milyon avroluk artış sağladık. Sene sonunda bu oranı çok daha yüksek seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz. Geçen yılki Türk Telekom kaynaklı gelirlerimizi bu yıl mobil operatörler ve Azerbaycan’daki gelişmelerle dengelemeyi başardık. IP dönüşüm projelerinde artış bekliyoruz. Daha fazla genişbant projeleri olması ve özellikle 3G’nin yaygınlaşmasıyla aktarım kapasitesinin artırılması konusunda gelişmeler bekliyoruz.”

Global gelişmeler:

Alcatel-Lucent’ın üçüncü çeyrekte kaydettiği global gelişmeler arasında yer alan ve Ekim 2009’da Alcatel-Lucent ile HP arasında imzalanan sözleşmede 10 senelik işbirliğine imza atıldı. Bu sözleşmeyle ilgili olarak Türk Telekom ile de işbirliği yapılması bekleniyor. Alcatel-Lucent Teletaş’ın dünya üzerindeki 20. ALU Üniversitesi olması ve Japonya ve dünyanın en önde gelen operatörlerinden biri olan NTT Docomo’nun IP dönüşüm ortağı olarak seçilmesi, şirketin kaydettiği diğer gelişmeler arasında yer alıyor.

Alcatel-Lucent, 2009 yılında küresel telekom pazarının yüzde 8-12 arasında küçüleceğini, 2010’da ise yüzde 5’e kadar büyüme beklendiğini ifade ediyor. Maliyet ve masraflarında 750 milyon avroluk tasarruf hedefinin yüzde 80’ini Eylül sonu itibariyle tutturan Alcatel-Lucent, bu oranın yüzde 30’unu satılan ürün maliyetlerinden, yüzde 20’sini Ar-Ge’den, yüzde 50’sini de satış ve genel idari giderlerden elde etti.

Gelirlerinin yüzde 25’ini hizmet içerikli projelerden sağlayan Alcatel Lucent, IP-etkin şebeke dönüşüm projelerine büyük önem veriyor. Bugüne kadar Ar-Ge bütçesinin yaklaşık yüzde 60’ı iki seneden daha eski ürünlere harcanırken, 2010 itibariyle bütçenin yüzde 70’i tamamen yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine ayrılacak.

Yazan 09 Aralık 2009 Çarşamba. Kategori Ekonomi, Kurumsal, Manşet, Son Dakika, Telekom. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME