AMD, Chip savaşlarında durumu eşitlemek istiyor

amd_vs_intel_2“Advanced Micro Devices” şirketi önümüzdeki günlerde yapacağı 12 çekirdekli sunucu işlemcilerinin lansmanına daha fazla ilgil çekebilmek için ödüllü bir yarışma düzenleneceğini açıkladı. Aynı tarihlerde bir lansman planlayan Intel firmasına misilleme olarak yorumlanan bu yarışma ile AMD kendi lansmanını daha çok duyurmak istiyor.

Söz konusu yarışmaya bir deneme yazısı veya video ile katılacak olan yarışmacılar içerisinden “Bir sunucuda 48 çekirdek nasıl kullanılır?” sorusuna en iyi cevabı veren yarışmacı ödülün sahibi olacak. Yarışmayı kazanan kişiye 8000 dolar değerindeki Windows Server 2008 lisansı ve 4 adet yeni 12 çekirdekli 2.2 Ghz hıza sahip Opteron işlemci hediye edileceği belirtildi.

AMD, lansmandan sonra resmi olarak Opteron 6100 adını alacak işlemcinin sevkiyatına başlamış bulunuyor. Ay sonunda yapılacak lansmandan sonra işlemcinin perakende satışı gerçekleşmee başlayacak.

Yeni Magny-Cours işlemci ailesi ile Intel’i köşeye sıkıştırmak isteyen AMD kendi işlemcilerinin Intel’e ait 6 ve 8 çekirdekli Nehalem işlemcilere göre daha fazla hafıza kanalına sahip olduğunu  belirtiyor.

Önümüzdeki dönemlerde AMD ve Intel arasındaki bu çekişmenin getireceği heyecan ile işlemci piyasasının daha da ısınacağını söyleyebiliriz.

Yazan 07 Mart 2010 Pazar. Kategori Donanım, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME