AMD’den Opteron X Serisi

amd logoAMD yaptığı bir açıklamada, genişleme sunucusu mimarilerine uygun yeni, düşük tüketimli AMD Opteron X Serisi işlemcileri duyurdu. Eski kod adı “Kyoto” olan ilk AMD Opteron X Serisi işlemciler, şimdiye kadarki en yüksek yoğunluklu ve enerji verimliliği en yüksek küçük çekirdek x86 işlemciler olarak dikkat çekiyor. Yeni X1150 ve X2150 işlemciler, en yüksek performanslı Intel Atom işlemciyi önde gelen performans ölçümlerinde veri akış hızıyla geride bırakırken, olağanüstü enerji verimliliği gösteriyor. Intel Atom’un iki katı çekirdeğe ve L2 önbelleğe sahip işlemciler, daha gelişmiş veri hattı mimarisi, daha yüksek entegrasyon ve 32 GB’a kadar (Intel Atom’un 4 katı) DRAM desteğiyle öne çıkıyor.

İki modeli bulunan AMD Opteron X Serisi işlemcilerden AMD Opteron X2150, 11 watt’a kadar düşen tüketimiyle CPU ve GPU fonksiyonlarını tek bir kalıp üzerinde hızlı bir veri yoluyla bağlayan ilk sunucu hızlandırılmış işlemcisi (APU) oluyor. Bu sayede müşteriler, lider AMD Radeon HD 8000 grafik teknolojisini multimedya ağırlıklı sunucularda kullanabiliyor. Tüketimi 9 watt’a kadar düşebilen AMD Opteron X1150 ise genişleme amaçlı genel iş yüklerine uygun salt CPU modeli.

“Kırılma noktasına gelen veri merkezleri, internet hizmetlerindeki yeniliğin hızına yetişmek için daha yoğun bir sistem tasarımı içinde daha fazla çekirdeğe, tümleşik grafik işlemcisine, büyük miktarda DRAM’e ve benzeri görülmemiş enerji verimliliğine sahip olmak zorunda” diyen AMD Sunucu İş Birimi Genel Müdürü Andrew Feldman, şöyle devam etti: “Sunucularda yenilik alanında parlak bir geçmişi olan AMD, sektörün enerji verimliliği en yüksek işlemcileri olan AMD Opteron X Serisi modelleriyle alışılagelmişe meydan okuyor.”

Dünyanın en iyi küçük çekirdek x86 APU ve CPU’ları arasında yer alan AMD Opteron X Serisi işlemcileri, büyük veri analizinden görüntü işlemeye, multimedya içerik sağlamaya ve hostinge kadar yeni nesil web ve bulut uygulamaları için ideal çözüm oluşturuyor.

“Kurumların yeni ve cazip altyapı ekonomileri sunabilmeleri için karşılamaları gereken alan, enerji ve maliyet talepleri, ancak bilişim mimarisinde yapılacak köklü değişikliklerle gerçekleşebilir,” diyen HP Hiper Ölçek Sunucu Genel Müdürü Paul Santeler, konuyla ilgili şunları söyledi. “Yeni x86 AMD Opteron X Serisi işlemciler ileride üretilecek HP Moonshot sunucularda yer alarak sosyal, mobil, bulut ve büyük veri iş yüklerinde enerji verimliliğinin sınırlarını zorlamaya devam edecek.”

AMD Opteron X2150 APU ve X1150 CPU, 1000 adetlik partilerde sırasıyla $99 ve $64 adet fiyatlarıyla satışa sunulmuştur. Ayrıntılı bilgi için AMD web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yazan 03 Haziran 2013 Pazartesi. Kategori Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME