AOC oyun oynamanın faydalarını sunar

Lider bir monitör üreticisi AOC, oyun oynamanın sosyal ve bilişsel yararlarına ilişkin bir kılavuz hazırladı. Sadece keyif ve eğlence amaçlı olmanın ötesinde, oyun oynamak oyuncuların görsel bilgi işlemelerini, karar almalarını ve takım çalışmasını geliştiriyor.


Bilişsel yetiler
Oyunların çoğu belleği, dikkat süresini ve mantıklı düşünmeyi harekete geçiriyor. Hatta haftada yalnızca birkaç saat oyun oynamak bile, kişinin yaşı ne olursa olsun, fark yaratabilir. Örneğin Real-Time-Strategy (RTS- Gerçek Zamanlı Strateji) oyunlarında oyunu oynayan kişinin, üstelik kısıtlı bir zamanda, rakiplerine karşı durumu analiz etmesi, bir saldırı/savunma yapabilmek ya da herhangi bir avantaj elde edebilmek için ileriye dönük planlama yapması, rakiplerin hareketlerini hatırlayıp onlara karşı hareketler geliştirmesi gerektiği için bu oyunlar, bu yetileri güçlendirebilir. Dikkat ve sorun çözme alanlarında elde edilen ilerlemeler ise okulda / ofiste ya da günlük hayatta mutlaka kendini gösterecektir.

Karar alma
Bu oyunları oynamak karar verme becerilerini geliştirmeye de yardımcı olabilir. Bazı oyunlarda, sonucu etkileyen kararları çok kısa bir sürede almak gerekir. Bazı oyunlarda ise başta verilen kararların bütün oyunun seyrini etkilediği durumlar olur. Rol oyunlarında (Role-Playing Games -RPG), bir karakterin özellikleriyle ilgili olarak başta verilen kararlar ve dünya ile daha sonraki etkileşimler bile, oyuncunun karakterinin ahlakı ve esenliği üzerinde daha sonra ağır sonuçlar doğurabilir. Bazı dönüşümlü strateji (Turn-Based-Strategy) oyunlarında da, oyuncuların başarılı olup kazanmaları için pek çok parametreyi analiz edip onlara karşılık vermesi gerekir.

Görsel bilgiyi işleme
Çevreye karakterin gözünden baktığımız (First Person Shooter -FPS) oyunlarda ve “hepsini vur” (Shoot ‘em up) oyunlarında genellikle oyuncuların dikkatlerini hızlı bir biçimde ekranın  başka kısımlarına  yöneltmesi gerekir.İşte bunu yaparken kullanıcılar aynı zamanda durumsal farkındalıklarını da kontrol altında tutmaya çalışacaklardır. Bu, beynin dikkati bölmeyi öğrenerek gelen görsel bilgiyi işlemeyi iyileştirdiği anlamına gelir. Oyuncuların karar alacak çok fazla vakti olmadığından, tahmin etme ve tepki verme süreleri gelişir. Hatta bazı çalışmalar, bazı oyuncuların becerilerinin gerçek savaş uçağı pilotlarına yakın olduklarını göstermektedir.

Takım çalışması
İster çoklu takımlardan oluşan çevrimiçi bir oyun olsun, ister arkadaşlarla oynanan çevrimdışı bir işbirliği oyunu olsun, oyunların çoğu oyuncuların bir takım halinde yakın olarak çalışmasını gerektirir. Bazı FPS oyunları ve çoklu oyuncu çevrimiçi savaş arenası (multiplayer online battle arena – MOBA)-tarzı oyunlar gibi ilgi gören rekabetçi oyunlar, 5’er kişilk takımlar oluşturur. Takım oyuncularının her birinin kendi güçlü ve zayıf yanları ve becerileri vardır. İşte bu tarz bir işbirliği, çalışma ortamında ya da okulda mutlaka kendini gösterecektir.

Sağlıklı kalın
Oyun istasyonları bulunan hastaneler ise iyileşmeyi olumlu şekilde  etkileyebilir. Oyun oynamak, hastaların kafasını dağıtır ve hastalar bu şekilde eğlenceli zaman geçirebilirler. Hatta bu sayede başkalarıyla da sosyal bir etkileşimde bulunarak iyimserlik düzeylerini yükseltmiş olurlar.

AOC, oyun oynarken sağlığı & rahatlığı önemsiyor
AOC, kullanıcıların oyun oynamanın faydalarından uzun süre yararlanabilmeleri için yenilikçi teknolojileriyle oyuncu sağlığını destekliyor. İyi ergonomiye sahip bir monitör, oyuncuların duruşlarına ve omurga sağlığına olumlu etki yapar. AOC’nin Anti Blue Light / Low Blue Light teknolojileri ise renk yelpazesinin gözlerde yorgunluğa, baş ağrılarına ve uyku bozukluklarına sebep olabilen mavi kısımlarını azaltır. Flicker-Free Teknolojisi yorgunluğa, baş dönmesine ve mide bulantısına neden olabilen titreşimi azaltırken i-Care Teknolojisi ise odadaki ışık yoğunluğunu tespit etmek için sensörler kullanıyor ve ışıktaki farklılıklara uyum sağlarken kullanıcının gözlerinin yorulmayacağı bir şekilde parlaklığı ona göre ayarlıyor.

Oyun oynama konusundaki farklı olumlu yönleri ele alan pek çok çalışma mevcut. AOC de sorumlu oyun oynamayı vurgulayıp geliştiriyor. Bilgisayar kullanımının dengeli ve sağlıklı bir hayatın bir parçası olması son derece önemli. Dışarıda zaman geçirmek, spor yapmak ve arkadaşlarla birlikte olmak da aynı derecede önemli.

Bu kılavuzu ve oyun oynamanın yararları üzerine daha fazlasını, sağlıklı ve sorumlu bir oyun oynama deneyimi hakkında tavsiyeleri şu websitesinde bulabilirsiniz: https://www.aocgaming.com/en/benefits

Yazan 04 Mayıs 2017 Perşembe. Kategori Her Şey!, Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME