App Store’a dişli rakip geliyor

itunes-app-store-1Apple’ ın çevrim içi olarak uygulama satışı yaptığı elektronik mağazasına dişli bir rakip geliyor. Dünya üzerinde üç milyardan fazla aboneye sahip yirmi dört gsm operatörü birleşerek hemen hemen bütün marka ve model telefonlarda çalışabilecek uygulamaların bulunduğu ortak bir mağaza kuruyor.

LG, Sony Ericsson ve Samsung’un da desteklediği projeyle içerisinde yüz binden fazla uygulama bulunduran App Store’ a alternatif  “herkese açık” bir platform amaçlanıyor.

Dünya GSM Birliği tarafından yapılan açıklamada proje kapsamında birleşme kararı alan operatörler arasında AT&T, Bharti Airtel, China Mobile, MTN Group, NTT DoCoMo, Orange, Orascom Telecom, Telefonica ve Vodafone gibi dünyanın en büyük GSM operatörleri bulunuyor. Yapılan açıklamada ayrıca bu operatörlerin toplam kullanıcı sayısının üç milyarı geçtiği ve oluşturulacak platformun herkese açık olacağı özellikle belirtiliyor. Proje ile GSM sektöründeki parçalanmışlığın önüne geçilerek kullanıcıların faydalanabileceği ortak bir paltform oluşturulması hedefleniyor.

Proje nin, üye operatör ve üretici firmalarla uygulama geliştiren iş ortaklarını bir araya getirerek ortak bir yönetim anlayışı ile yürütülmesi hedefleniyor.

Kurulan bu güç birliği ile ilgili ilk gelen yorumlara göre ise her ne kadar dünyanın en büyük GSM operatöleri ve telefon üreticileri bir araya gelmiş olsa da platformun App Store karşısında zorlanacağı yönünde. Projenin en büyük dezavantajı olarak, rakibi App Store’ un büyük bir pazarlama gücüne sahip olması ve benzeri bir platformun özellikle de birbirine rakip opreatör ve üreticiler ile oldukça zor olması olarak gösteriliyor.

Yazan 18 Şubat 2010 Perşembe. Kategori Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME