Apple karını yüzde 50 artırdı

apple reviPhone’un Dünya çapındaki yükselişi ile birlikte Apple, 2009’un dördüncü çeyreğinde karlılık oranlarında rekor kırdı.

iPhone satışlarının ikiye katlanması Apple’ın 26 Aralık’ta biten son çeyrekteki net karını rekor biçimde artırarak 3.38 milyar dolara yükseltti.

Apple Finans Müdürü Peter Oppenheimer analistlerle yaptığı görüşmede “ Şimdiye kadarki en iyi çeyreğimizi rapor ettiğimiz için çok heyecanlıyız” dedi.

Apple’ın yaptığı açıklamada birinci çeyrekteki gelirlerinin de önceki yıla göre artış göstererek 11.88 milyar dolardan 15.68 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

“Eğer çeyrek başına gelirlerimizi analiz ederseniz, Apple artık 50 milyar dolar üzerinde değere sahip olan bir şirket oldu” diyor Apple’ın CEO’su Steve Jobs.

Son çeyrekte Apple bir önceki yıla oranla Macintosh bilgisayarlardaki satışını %33 artırarak 3.36 milyon adet ve iPhone’lar da %100 artırarak 8.7 milyon adet ürün satışı gerçekleştirdi.  Bütün bu artışlara rağmen iPod satışlarında düşüş yaşandı, %8lik düşüşle 21 milyon adet iPod kullanıcısı ile buluştu.

Yazan 26 Ocak 2010 Salı. Kategori Ekonomi, Fotolar, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME