Apple, Nokia’ya Karşı Dava Açıyor

nokia-apple-lawsuit

Apple dünyanın önde gelen telefon üreticisi Nokia’yı dava ediyor. Dava nedeni olarak daha önce Nokia’nın Apple alehine açmış olduğu Apple Iphone’larda Nokia teknolojilerini kullandığı iddasına karşı hamle oarak ve de patent ihllaleri gösteriliyor.

Apple açtığı davada Nokia’nın 13 adet Apple patentini ihlal ettiğini ve Finlandiya merkezli şirketin özellikle kullanıcı arayüzü başta olmak üzere Iphonu’u kopyaldıklarını iddia ediyor.

Nokia geçtiğimiz Kasım ayında açtığı dava da Apple’ın kendilerine ait içlerinde aramalar ve kablosuz internet kullanımlarının da olduğu 10 adet patenti kullandığını iddia etmişti.

Apple’ın Nokia’nın kendilerin kopyaladığını öne sürdüğü patentler şunlar; bilgisayar ve telefonların birbirine bağlanması, telekonferans özelliği, dokunmatik ekrandaki menüler, işlemci güç yönetimi, kullanıcı ara yüzündeli renk ve desenlerin çalınması. Apple ayrıca Nokia’nın açmış olduğu davadaki iddiaları da reddediyor.

Her iki dava da Delaware Federal Mahkemesi’nde görülmekte.

Bu haberlerin ardından Amerikan Borsa’sında Nokia hisse senetleri 25 cent düşüş yaşarken haftayı 12.81 dolar seviyesinde ve Apple senetleri ise 1.76 dolarlık düşüşle haftayı 194.67 dolar olarak kapattı.

Yazan 13 Aralık 2009 Pazar. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

1 Yorum “Apple, Nokia’ya Karşı Dava Açıyor”

  1. […] Akıllı telefonlar pazarındaki patent rekabetleri 2009’un Ekim ayında Nokia’nın Apple’ı 10’dan fazla patentini kullandığı gerekçesiyle dava etmesinin ardından başlamıştı. Apple ise Aralık ayında Nokia’nın 13 adet Apple patentini kullandığını söyleyerek karşı dava açmıştı. […]

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME