AVG araştırması şaşırttı

AVG_zararli_siteler_arastirmasiDünyanın en popüler ücretsiz internet güvenlik yazılımını geliştiren AVG Technologies, zararlı web sitelerini inceleyen araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Bu araştırma, düşünülenin aksine dünyanın en zararlı web sitelerinin Çin gibi ülkelerde değil Amerika’daki sunucularda barındırıldığını gösteriyor.

AVG tarafından yapılan araştırma, AVG’nin Linkscanner web güvenlik ürününü kullanan dünya üzerindeki 110 milyondan fazla kullanıcısı tarafından, son 6 ay içinde rapor edilen tehlikelerin analizlerine dayanıyor. Araştırma, zararlı içeriğe sahip sitelerin, son kullanıcıların online banka kimliklerini, sosyal sitelerdeki şifrelerini, kredi kartı ve banka kimlik bilgilerini hedeflediğini ve bu konuda artış olduğunu da gösteriyor.

Araştırma ve istismar analizi, AVG’nin zararlı ve tehlikeli içeriklere karşı web içeriklerini analiz eden  topluluk kaynak yöntemleri yoluyla Linkscanner’ın dünya üzerindeki kurulumlarının AVG’nin geniş ağı tarafından rapor edilen bilgisine dayanıyor. Sonuçlar ayrıca, zararlı kodların sadece yasadışı sunucuların bulunduğu ülkelerin zayıf yasaları ve gevşek uygulamaları ile ilgili bir sorun olmadığını ortaya koyuyor. Dünya çapında izlenen istismarların kaynağı sunucuların % 44’ü Amerika’da bulunuyor. Amerika’yı %5 ile Almanya ve Çin takip ediyor. Zararlı içeriğe sahip bu web sitelerinin birçoğu hackerlar tarafından istismar edilen yasal siteler. Toplamda, zararlı içeriğe sahip sunucuların yaklaşık 4.600’i Amerika’da faaliyet gösteriyor.

Tabii ki  bu araştırma, sunucuların sahiplerinin kim olduğunu veya çalışmaların kimin  tarafından yönlendirildiği hakkında bilgi içermiyor. Bu suçlular ve çeteler dünyanın herhangi bir yerinden kaynaklanabilir.

AVG’nin Teknoloji Şefi Karel Obluk “Bu çalışmanın sonuçları kötü niyetli kodların internet suçları ile ilgili yasaların az geliştiği ülkelerden kaynaklandığına dair miti kırıyor. Bizim araştırmalarımız, zararlı içeriklere sahip web sunucularının Asya ve Doğu Avrupa’ya göre Amerika’da daha fazla bulunduğunu gösteriyor. Amerika, yüksek ölçüde erişilebilir, ucuz sunuculara sahip zengin ve olgun internet altyapısı ile suçlular için öncelikli bir hedef. Çarpıcı olan son altı ayda kötü niyetli sunucuların net artışı. Bugünün hacker teknikleri son derece karışık olduğundan bir sitenin kötü amaçlı yazılıma sahip olup olmadığını söylemek zor. Kullanıcının bir web güvenlik ürününün olması gerekiyor” dedi.

Obluk “Unutmayın ki, ortalama bu altı aylık dönem içinde bu sunucuların yaklaşık olarak %50 si, çevrimiçi olup sadece bir veya bir günden az hizmet verdi. Bu geçicilik, zararlı sunucuların tespit edilmesini ve kullanıcılara zamanında yardımcı olabilmek için geleneksel liste tabanlı koruma sistemlerine eklemeyi zorlaştırıyor” şeklinde devam etti.

En önemli tedbir olarak kullanıcıların çevrimiçi oldukları zaman web güvenliği koruması hakkında dikkatli olmaları. AVG’nin tüm ürünlerinde bulunan AVG Linkscanner, zararlı içeriklere karşı tam zamanlı koruma sağlamada oldukça etkili.

Yazan 17 Mart 2010 Çarşamba. Kategori Dosya, Güvenlik, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME