Avrupa birliğinden Google’a uyarı

googles-euAvruğa birliği bilgi güvenliği düzenleyicileri Google’ın insanlara sokak görüntülerini sunduğu uygulamasını Avrupa sokakları için başlatmadan önce insanları uyarması gerektiğini söyleyerek, gerekli maddeyi firmanın yasal yükümlülüklerine eklenmesini sağladılar.

Ayrıca söz konusu yazılı uyarıda Google’ın yayınladığı fotoğrafların aslının saklanmas süresinin bir yıldan altı aya indirilmesi gerektiği de belirtiliyor. Fakat Google bir yıllık sürenin akla yatkın, mantıklı ve yasal bir süre olduğu konsuunda ısrarcı davranıyor.

Ayrıca Google yaptığı açıklamada uygulama için hangi sokaklarda kameralı arabalarını kullanıcaklarını zaten sitelerinden duyurduklarını belirtiyor. Çekimlerin Fransa’ nın Nantes kenti sokaklarında ve muhtemel çevre şehirlerde yapılacağı söyleniyor.

2007’de Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan sokak görüntüleme uygulaması ile şuanda dünya çapında yüzün üzerinde şehirde gerçek yaşamı yansıtan fotoğraflarla cadde ve sokaklarda sanal gezinti yapmak mümkün. Uygulamada kişisel haklara ve mahremiyete önem verdiğini söyleyen Google, fotoğraflarda bulunan insanların yüzlerini ve araç plakalarını özel bir yazılımla bulanıklaştırılarak yayınlandığını belirtiyor.

Google uygulamayı Avrupa’da yaygınlaştırma konusunda yavaş davranıyor. Çünkü Avrupa’daki hükümetler uygulamanın bazı Avrupa Birliği’nin özel hayat ve mahremiyeti koruma ile ilgili yasalarına ters düşebileceği konusundaki endişelerini koruyor.

Nisan ayında Yunanistan, Google’a uygulamayı Yunanistan sokakları için askıya almaları gerektiğini bildirmişti. Bir İngiliz köyünde yaşayan insanalar el ele biz zincir oluşturarak Google’ın kameralı aracına geçiş hakkı vermemiş ve uygulamayı protesto etmişti.

Almanya ise belirli şartlar altında uygulamaya izin vermiş ve Google bütün kişisel bilgilerin yayınlanmasının yasak olduğu konusunda uyarılmıştı.

Avrupa Birliği Adalaet Komisyonu üyesi Viviane Reding, Avrupa’nın bigli koruma konusunda yüksek standanrtlara sahip olduğunu  ve bütün şirketlerin oyunu kurallarına göre oynaması gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Birliği Bilgi Koruma Ajansı başkanı Alex Turk, Google Bilgi Koruma Şefi  Peter Fleischer’a yazdığı 11 Şubat tarihli mektubunda Google’ın halka açık yerlerde çekim yapmadan önce internet sitesinde ve yerel veya ulusal basında duyurular yapması gerektiğini belirtti. Mektubunda ayrıca şirketin çekilen fotoğrafların bulanıklaştırılmamış  orjinal kopyalarının saklanma süresi olan bir yıl ile ilgili hassasiyetinin çok önemli olduğunu belirten Alex Turk fotoğraflarla ilgili şikayetlerin de aynı hassasiyetle değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Google’ın harita uygulamasında hizmete sunduğu eklenti hem insanalara dünyanın her köşesini oturdukları yerden sanal olarak gezme imkanı sunarken, hem de bilgi güvenliği, kişisel haklar ve mahremiyet konularındaki tartışmalara da konu olmaya devam ediyor.

Yazan 27 Şubat 2010 Cumartesi. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME