Bakışlarınızla telefonunuzu kontrol edin

ntt-docomo-logoKablosuz kulaklıkların günlük hayatımıza girişi ile sokakta telefonla konuştuklarını anlayana kadar kendi kendine konuştuğunu sandığımız insanlarla çok karşılaşır olduk. Bu doğrultuda eğer NTT DoCoMo firmasının henüz seri üretime başlamadığı ürünü piyasaya çıkarsa kendimizi çok daha farklı durumlara hazırlamamız gerekiyor.

NTT DoCoMo tanıttığı yeni ürünü kablosuz kulaklık göz yuvasında gerçekleşen hareketleri algılyabiliyor, böylelikle gözlerinizi hareket ettirerek telefonunuzu veya müzik çalarınızı kontrol edebiliyorsunuz.

Kullanılan sistemde gözlerinizi sağdan sola doğru hareket ettirdiğinizde müzik çalarınızı “pause” (duraklat) konumuna alabiliyorsunuz. Gözünüzü üst üste iki kere sağ tarafa yönlendirdiğinizde ise sıradaki şarkı çalmaya başlıyor. Gözlerinizi 360 derecelik açı ile döndürmeniz ise ses seviyesiniz kontrol etmenize olanak tanıyor, saat yönünde bir göz hareketi sesi yükseltirken ters yönde bir hareket ise sesi kısıyor.

Dünya GSM konferansında tanıttığı ürünleriyle dikkat çeken NTT DoCoMo firmasından ürün ile ilgili yapılan açıklamada ürünün piyasa sürülüp sürülmeyeceğine dair net bir planlarının olmadığını söylendi.

Yeni kablosu kulaklık görünüm olarak normal kablolu kulaklıklara benziyor, tabi ürünü diğer tüm kulaklıklardan ayıran özelliği hareket sensörü dışında. Hareket sensörü göz yuvasında gerçekleşen tüm hareketleri algılayarak onları elektriksel iletiye çeviriyor. Mesela göz sağ tarafa baktığı zaman gözün en dış yüzeyini kapyalan tabakası Kornea üzerinde negatif, sola baktığında ise positif bir elektriksel ileti oluşuyor ve böylelikle kulaklık üzerinde bu hareket “pause” (duraklat) anlamına geliyor ve müzik çalarınız duruyor.

Yazan 20 Şubat 2010 Cumartesi. Kategori Manşet, Mobil, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME