Baştan sona verimli ve karlı uluslararası taşımacılık

satko_sonmezSatko Teknoloji sunduğu çözümlerle uluslararası taşımacılık firması Sönmez Bustaş Lojistik’in araç filosuyla ilgili önemli bilgileri izlemesini ve tüm operasyonlarında verimlilik kazanmasını sağlıyor. Sönmez Bustaş Lojistik bu çözümlerle uluslararası taşımacılık hizmetlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirirken, sağladığı maliyet avantajıyla karını da yüzde 5 oranında artırıyor.

1977’den bu yana uluslararası taşımacılık hizmeti sunan Sönmez Bustaş Lojistik Satko Teknoloji’nin sunduğu araç takip ve filo yönetimi sistemlerini kullanıyor. EutelTRACS ve QFMXpander çözümlerini kullanan Sönmez Bustaş Lojistik bu sayede harita üzerinde araçlarını izleyebiliyor, rotalarını merkezden planlayabiliyor, sonuçta araç filosunu çok daha verimli bir şekilde kullanabiliyor.

Araç filosundaki 100 adet taşımacılık aracında araç takip ve filo yönetimi sistemlerini kullanan Sönmez Bustaş Lojistik’in bundan sonraki planı frigofrik taşıma araçları için de Satko Teknoloji’nin soğuk zincir çözümlerinden yararlanmak. Sönmez Bustaş Lojistik şu anda Satko Teknoloji’nin WebTRACS çözümünü de kullanarak, müşterilerinin yüklerini web üzerinden takip edebilmelerini sağlıyor. Müşteri memnuniyetini artıran bu uygulamayla Sönmez Bustaş Lojistik ile çalışan müşteriler, yüklerinin nerede olduğunu, hedefine ne zaman varacağını web üzerinden takip edebiliyorlar. Yakın bir zamanda Satko Teknoloji’nin sunduğu “Yakıt Bekçisi” çözümünü de kullanmayı planlayan Sönmez Bustaş Lojistik, bu sayede araç filosunda yakıtın fiziksel olarak korunmasını da sağlayacak. Neredeyse bütün taşımacılık firmalarının ortak sıkıntısı olan araçların yakıt depolarından yakıtın dışarı çekilmesi sorunu böylece çözülmüş olacak.

Sönmez Bustaş Lojistik şu anda uluslararası taşımacılık araçlarına bağlanan Satko Teknoloji’nin sunduğu EutelTRACS ve QFMXpander cihazlarıyla araçlarından FMS/Canbus üzerinden elde edilen kilometre, devir, takograf durumları, yakıt alım ve harcama, şoförlerin ne kadar süre araç kullandığı, ne zaman nerede hız aşımı yaptığı gibi kritik öneme sahip bilgilere dayalı raporlar alabiliyor. Bu bilgilere dayanarak taşımacılık hizmetlerini daha verimli hale getirebilen Sönmez Bustaş Lojistik gerek sağladığı yakıt tasarrufu gerekse daha verimli rota planlamasıyla operasyonlarını yüzde 5 daha karlı hale getiriyor.

Araç filosuyla ilgili olarak belirlenmiş motor devri, hız, yakıt harcama gibi araç kullanım kriterleri ışığında aldığı bilgileri değerlendiren Sönmez Bustaş Lojistik ortalamadan fazla yakan araçları için bakım ve onarım çalışmaları yapabiliyor, böylece değerli araç filosu kaynağını çok daha iyi durumda tutabiliyor. Bunun yanı sıra sürücülerinin araç kullanım kriterlerine ve Avrupa Birliği taşımacılık kanunlarına uyup uymadığını da kontrol edebiliyor. Bu sayede hem kurallara uyulmaması durumunda ödemesi gereken yüksek cezalardan kurtuluyor, hem de ihtiyaç duyan sürücülerine araç kullanım eğitimleri vererek, araçların daha verimli kullanılmasını sağlıyor.

Sönmez Buştaş Lojistik Genel Müdürü Fahrettin Arabacı konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Satko Teknoloji’nin sağladığı çözümlerle uluslararası taşımacılık araç filomuzu çok daha verimli bir şekilde yönetir hale geldik. Bu sayede uluslararası taşımacılık operasyonlarımızda karımızı yüzde 5 oranında artırabildik. Ayrıca uydu sistemleriyle takip edilen araç filomuzun müşterilerimiz tarafından da web üzerinden takibini sağlamak üzere Satko Teknoloji’nin WebTRACS çözümünü kullanıyoruz, böylece daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz ise Satko Teknoloji’nin başarılı referanslarıyla kanıtlanmış soğuk zincir çözümlerini kullanarak frigofrik araçlarımızda da etkin ısı kontrolünü gerçekleştirmek. Böylece tüm uluslararası taşımacılık araç filomuzda çok daha yüksek verimlilik elde etmenin yanı sıra, müşterilerimize verdiğimiz yüklerini tam ısısında taşıma taahhütlerini de çok daha rahat yerine getirebileceğiz..”

Satko Teknoloji Genel Müdürü Nedim Çelebiler ise konuyla ilgili olarak şunları ifade ediyor: “Daha önceki referanslarımızdan da edindiğimiz bilgilere göre Satko Teknoloji’nin sistemlerine yapılan yatırımın geri dönüşü ilk 6 ay içerisinde oluyor. Buna dayanarak Sönmez Bustaş Lojistik’ın karlılık artırma hedefine kolaylıkla erişebildiğini düşünüyoruz. Satko Teknoloji olarak sağladığımız araç takibi ve filo yönetimi çözümleriyle merkez ve araçlar arasındaki iletişim maliyetlerinin büyük oranda düşürülmesini sağlıyoruz. Ayrıca yanlış güzergah ve rota dışına çıkmadan kaynaklanan yakıt ve diğer masrafları da büyük oranda azaltıyoruz. Sistemin uydu bazlı olması da haberleşme açısından önemli bir maliyet avantajı sağlıyor, ülke bazında tarife değişikliği olmadan sabit bir kullanım ve haberleşme bedeli ödeniyor. Bütün bunlar, daha verimli çalışma ve daha az yakıt tüketimiyle birleşince şirketlerin karlılığının artması da doğal bir sonuç olarak ortaya çıkıyor.”

Yazan 02 Aralık 2009 Çarşamba. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME