Beyaz Rusya’da internet denetimleri sıkılaşıyor

LUKASCHENKOBeyaz Rusya’nın otoriter lideri, internet ve internet kullanıcıları üzerindeki denetimlerini sıkılaştıracağını açıkladı.

Başkan Alexander Lukashenko, “Yalan ve kötü dedikodular yayan her kişiyi tespit edip, kanun karşısında hesap vermesini sağlayacağız” dedi.

Başkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni internet yasasına göre internet kafeleri kullananlar da dahil olmak üzere her web kullanıcısının ve online yayınların kayıt altına alınacağını söyledi. Web servis sağlayacılarının bu bilgileri polise, yetkili makamlara ve özel servislere rapor etmek zorunda olacağını belirtti.

1994 yılından beri Beyaz Rusya’yı çok sıkı şekilde yöneten Lukashenko, muhalefet ve azınlık gruplarını ortadan kaldırıyor. Ülkedeki bütün televizyon kanalları ve yazılı medyanın büyük kısmı hükümet kontrolüne geçmiş durumda. İnternet üzerindeki bağımsız gazetelerin bir çoğunun kapatılması emredildi ya da erişimi engellendi.

2009’un Haziran ayında Beyaz Rusya’nın kabul ettiği bir medya kanunu, hükümete, hiçbir uyarı ya da açıklama yapmadan web sitelerini kapatma ve yabancı basın haberlerini yayımlayan gazetecileri hapse atabilme yetkisini verdi.

Yazan 06 Ocak 2010 Çarşamba. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME