Beykoz Üniversitesi dijital oyun tasarımı bölümü açtı

Avrupa ortalamasının üzerindeki genç nüfusu nedeniyle Türkiye’de dijital oyun kültürünün hızla yayıldığını belirten Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Güz,“Gelecekte böylesine büyüme potansiyeli olan bir sektörün en önemli ihtiyacı, yetişmiş insan gücüdür. Mezun öğrencilerimiz, hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı yerlerinde çalışma olanağını bulacaklar” dedi

Son yıllarda internet teknolojilerinin ve özellikle mobil platformların gelişmesi, dünyada ve Türkiye’de bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmasına olanak sağladı. Newzoo şirketinin raporuna bugün dünyada yaklaşık 2.2 milyar kişi dijital oyun oynamaktadır. Geçen yıl 101.1 milyar dolar büyüklüğe sahip olan sektörün, 2020 yılı için öngörülen hedefi ise 128.5 milyar dolar. Dünyadaki gelişime paralel olarak Türkiye’de de dijital oyun sektörü hızla büyüyor. Geçen yıl 755 milyon dolar olan pazar hacminin 2020 hedefinin 2 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Google, Game Developer Conference’da (GDC) Türkiye’yi bulunduğu bölgenin en hızlı büyüyen üçüncü oyun pazarı olarak ilan ederek yatırımcıların Türkiye’ye ilgi göstermesi gerektiğine işaret ediyor.

Eğlence anlayışı değişti

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Güz, yeni neslin gün geçtikçe dijital dünyaya daha çok bağlandığını söyledi. Önceleri çocukların eğlence anlayışının sokakta arkadaşlarıyla oynamak iken, bugün bu durumun sanal dünyada dijital oyunlar aracılığıyla ilişki kurmaya dönüştüğünü kaydeden Güz, “Yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın mobil platformlarda tek başına oyun oynamayı tercih edenlerin oranı da oldukça yüksek. Özellikle Avrupa ortalamasının üzerinde olan genç nüfus nedeniyle Türkiye’de dijital oyun kültürü hızlı bir şekilde yayılıyor” dedi.

Üretim yapılması şart

Gaming in Turkey’in 2016 yılı Türkiye Oyun Sektörü raporuna göre; Türkiye’deki oyuncu sayısının 29.3 milyon olduğunu belirten Nüket Güz, günde 39 milyon saat oyun oynandığını vurguladı. Güz şöyle devam etti: “Ayrıca oyuncu sayısının önümüzdeki 4-6 yıl içinde 50-60 milyona yükseleceği tahmin ediliyor. Türkiye’nin, küresel pazarın önemli aktörlerinden biri durumunu kazanması ve dünyadan aldığı payı artırması ancak bu alanda üretim yapması ve ürettiğini ihraç etmesi ile gerçekleşebilir. Dijital çağın ve ekonominin gereklerinin farkında olan, yenilikçi çalışmalar geliştirecek alt yapıya sahip, dijital oyun ve içerik üretebilecek gençler, bu büyümenin lokomotifi olacaktır. Oyun ihracatına giden yolda, dijital oyun tasarımı alanında eğitim veren üniversiteler ve bu üniversitelerin sayısının artması belirleyici bir rol oynayacaktır.”

Rekabet gücü artacak

Nüket Güz, Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü’nü, dijital oyun sektöründe Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak insan gücünün yetiştirilmesi ve böylece Türkiye’nin dijital ekonomide dünya ile rekabet gücü kazanması hedefiyle kurduklarını söyledi. Bölümün, 2017-2018 öğretim-eğitim yılında ilk etapta 30 öğrenci ile eğitime başlayacağını vurgulayan Güz, önümüzdeki beş yıl içinde bu rakamın 120’ye çıkacağını kaydetti.

En büyük ihtiyaç yetişmiş insan gücü

“Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, bu alanda oyun geliştirici olarak yer almak isteyen gençlere eğitim olanağı sağlayacak” diyen Nüket Güz sözlerini şöyle tamamladı: “Mezun olan öğrenciler dijital oyun tasarımcısı unvanını alacak. Gelecekte böylesine büyüme potansiyeli olan bir sektörün en önemli ihtiyacı, yetişmiş insan gücüdür. Mezun öğrencilerimiz, hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı yerlerinde etkinlik durumda olup oyun tasarımı şirketlerinde çalışma olanağı bulacaklar. Bunun yanı sıra simülasyon, video, animasyon, multimedya yapım şirketleri, reklam ajansları ve televizyon kurumlarında da çalışabilecekler. Nitelikli iş gücü aracılığıyla dijital oyun üreticisi yabancı şirketlerin, Türkiye’ye yatırım süreci de hızlanacaktır” dedi.

 

Yazan 10 Mayıs 2017 Çarşamba. Kategori Güncel, Her Şey!, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME