Bing, iPhone’ların varsayılan arama motoru mu oluyor?

google-apple-microsoft2Apple, Microsoft ile iPhoneların varsayılan arama motoru olan Google’ı, Bing ile değiştirmek için görüşmelere başladı.

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt geçtiğimiz yıl Apple’ın yönetim kurulundan istifa etmiş ve hemen ardından Google kendine ait yeni akıllı telefon markası Nexus One ile Apple iPhone’a rakip olmuştu.

Apple ile Google anlaşması kendi içinde finansal zorunluluklar getiriyor; Google, kendi arama motorunda  yapılan aramalar sonucunda elde ettiği geliri Apple ile paylaşıyor.

Apple iPhone’larda, Bing varsayılan arama motoru yapılsa bile Google kullanmak isteyen iPhone kullanıcıları telefon ayarlarından değişiklik yaparak kendi istedikleri arama motorunu kullanma hakkına sahip olacaklar.

Bu anlaşmanın konuşulmaya başlamasının ardından akıllara birkaç soru geliyor; Bu soruların başında Apple iPhone’larda kullanılan Google Maps ve YouTube gibi Google’a ait eklentilerin ne olacağı. Geçtiğimiz ay içerisinde Microsoft Bing Maps’in haritalama özelliklerini yenilemeye başladıklarını ve iyi bir noktaya geldiklerini belirtmişti. Eğer Apple ile Microsoft arasında anlaşma gerçekleşirse sonrasında Bing Maps’inde Google Maps ile yer değiştirmesine ilişkin görüşmelerin başlayacağı düşünülebilir.

Google bu anlaşmaya dair görüşlerini hala açıklamadı.

Yazan 22 Ocak 2010 Cuma. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME