Bir Yıl İçerisinde 4 Bin 500 Organ Nakli Yapıldı

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen “Can Dostu Organ Bağışına Evet Platformu”na konuşmacı olarak katılan Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, “Dünya sağlık örgütünün 2013’te verdiği bilgilere göre organ nakli konusunda aktif 50 ülke içerisinde 22. sıradayız. Geçen bir yıl içerisinde 4 bin 500 organ nakli yapıldı” dedi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım Programı tarafından “Can Dostu Organ Bağışına Evet Platformu” düzenlendi. Platforma; Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat konuşmacı olarak katılırken, Oyuncu Zeynep Beşerler de izleyici olarak katılmıştır.

Konuşmasında bütün mesleklerin insanlarla ilgili olduğunu beliorgan naklirten Hüseyin Öztürk, “Bu dünyada bütün işimiz insanla. İş deyince herkesin aklına tüketim geliyor; ama bunların en başında insanın bedeniyle ilgili ihtiyaçlar gelmektedir. Biz sadece üreten bir sektör değiliz; insana dokunmayı da seven bir sektörüz” dedi.

Organ naklinin dünyada yükselen bir ivmede olduğunu söyleyen Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof.. Dr. Kamil Yalçın Polat, “Organ nakli bir mozaik gibi. Bu mozaikin içerisinde her renge, tüm renklerin her tonuna ihtiyaç var. Biz de ülke olarak organ naklinde çok iyi işler yaptık” diyerek organ nakli konusunda konuşmasına şöyle devam etti:“Organ nakli görev yapmayan bir organın yerine sağlam organın takılmasıdır. Eğer görev yapmayan organ değişmezse, bu sağlık için çok zararlı olur. Bizim de organ nakli için en büyük hedefimiz yeterli organı bulabilmek. Organ yetmezliği olan hastalar ölümle kalım arasındaki ince bir çizgide duruyorlar. Burada vereceğimiz destek onları rahatlatacaktır.”

Organ nakli ile ilgili veriler de paylaşan Polat, “Dünya sağlık örgütünün 2013’te verdiği bilgilere göre; organ nakli konusunda aktif 50 ülke içerisinde 22. sıradayız. Geçen bir yıl içerisinde 4 bin 500 organ nakli yapılmış. Bazı konularda çok iyiyiz. Karaciğer naklini canlı verici ile en çok yapan ülke biziz. Ancak kadavralardan organ nakli yapma konusu Güney Kore ilk sırada geliyor. Ne yazık ki ülkemizde kadavradan yapılan organ nakli sayısı az. Bizim amacımız insanları organ bağışına teşvik etmek. Çünkü organ naklinin temel felsefesi kadavranın, yani ölen bir insanın organını alıp başka bir insanın hayatının devam etmesini sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda bütün organ nakli ihtiyaçlarının giderilemediğini belirten Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, bu konuda halkın daha duyarlı olması gerektiğinin altını çizerek,
“İnsanlar hayattayken birbirlerine böbreklerini bağışlıyor. Oysaki, canlıyken organlarını bağışlayan insan, bunu öldükten sonra da bunu yapmalı. Özellikle bu konuda beyin ölümlerinin doğru şekilde tanısını koymak gerekir. Bu şekilde organ nakli çok daha fazla olacaktır” diyerek konuşmasını bitirmiştir.
Organizasyonun sonunda konuşmacılara plaketleri İstanbul Aydın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hakkı Aydın tarafından takdim edilmiştir.

Yazan 24 Aralık 2014 Çarşamba. Kategori Güncel, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME