BMD üyeleri TNB KEP ile Birarada

TNB KEPBilişim Muhabirleri Derneği, BTK tarafından lisanslanan ilk özel Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcısı TNB KEP yetkilileriyle bir araya gelerek Türkiye’de yeni bir dönem başlatan KEP mevzuatı ve bunun kullanımıyla ilgili konularda üyelerinin bilgilenmesini sağladı.

Bilişim Muhabirleri Derneği üyeleri, gelenekselleşmesi planlanan bilgilendirme toplantıları zincirinin ilk halkasında Türkiye Noterler Birliği Vakfı kuruluşu TNB KEP Genel Müdürü M. Kürşat Güney ile bir araya geldi.

Toplantıda Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemi ile ilgili bilgi veren Genel Müdür Güney, 2014 yılı sonuna kadar Türkiye’de 4 milyon KEP kullanıcısının olacağını öngördüklerini ifade etti. Türkiye’nin mobil imza ile KEP gönderebilen ilk ve tek kuruluşu olduklarını da sözlerine ekleyen Güney, “yakın bir gelecekte faaliyet belgesi almak isteyen her şirkete KEP adresi alma zorunluluğu getirilecek. Her doğan bebeğin de bir KEP adresi olması en büyük hedefimiz” dedi.

Bilişim Muhabirleri Derneği Başkanı Musa Savaş, KEP sisteminin kamu kurumlarından özel şirketlere kadar birçok kurumun işleyişlerine hız katacağını söyledi. Savaş, “Türkiye için böylesine önemli bir konuda bilişim muhabirlerinden başlayarak herkesin bilgilenmesini çok önemli buluyoruz. Özellikle her yazışmanın bir delil yerine geçmesini sağlayacak bu sistem sayesinde elektronik posta gönderiminde yeni bir çağın açılacağını düşünüyoruz” dedi.

KEP ile neler yapılabilecek?

KEP, başvuru, dilekçe, ihale, teklif, sözleşme paylaşımı, şirket beyannameleri, fatura, ekstre, talimat, anonim şirketlerin toplantı çağırıları gibi bildirimleri, elektronik ortamda yapabilmeyi sağlıyor ve bu iletileri yasal bir bildirim haline getirerek, güvenli ve hızlı biçimde karşı tarafa ulaştırıyor.

· İlişki içinde olunan bir kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek.

· Gönderilen e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek.

· Gönderilecek e-postanın ekli dosyaları ile birlikte içerik bütünlüğü sağlanacak.

· KEP ile gönderilecek önemli bir e-posta, gönderilen kişi veya kuruluş tarafından “almadık, ulaşmadı, bilgimiz yok” gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek.

· KEP ile yapılacak bildirim yasal bir bildirim haline gelecek, uyuşmazlık durumlarında da hukuki bir delile dönüşecek.

Yazan 02 Eylül 2013 Pazartesi. Kategori Her Şey!, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME