“Botnet” sunucuları kapanıyor

windows7_botnetMicrosoft uzun yıllardır uğraş verdiği spam mail (çöp e-posta) konusunda önemli bir adım attı. Başvuruları sonucunda mahkemeden gerekli izni alan Microsoft milyonlarca spam mail gönderen bilgisayar ağ ve sunucularının habersiz kapatılacağını duyurdu.

Günde bir milyonun üzerinde spam mail atarak Microsoft ve diğer posta servis sağlayıcılarına büyük zararlar veren ağ ve sunucuların kapatılması ile kullanıcılara ulaşan spam mail sayısının önemli derecede azalacağı öngörülüyor.

Spam mail gönderen bu sunucu ve ağlara bilgisayar dünyasında sıkça kullanılan bir terim olan “botnet” adı veriliyor. “Robot Network” teriminin kısaltması olarak kullanılan botnetler özel amaç için üretilen bilgisayar programları olarak karşımıza çıkıyor. Birden fazla bileşemi olanı bu programlar sayesinde posta kullanıcılarına spam mailler yollayan sunucu ve ağlar zaman zaman kullanıcılar için can ısıkıcı boyutlara ulaşabiliyor.

Botnetler spam mail gönderiminde kullanılmasının yanında virüs ve trojan gibi zararlı yazılımların yayılmasında, bir sistem ya da bilgisayara yönelik siber saldırılarda da kullanılabiliyor. Bir sistem ya da bilgisayarı ele geçiren botnet o bilgisayarı da kullanarak başka kullanıcılara spam mail göndermeye devam ediyor ve saldırılarına devam ediyor.

Microsof’un açtığı davada baş rolü oynayan Waledav ABD’deki en büyük on notnet ağıdan bir tanesi. Özellikle bu tür büyük botnet ağlarını hedefleyen Microsoft, sunucuların kapanmasından sonra da kullancılara büyük iş düştüğünü belirterek daha önce bu tarz bir botnet yazılımı bulaşan bilgisayarların temizlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Microsoft yaptığı açıklamada 3-12 Aralık tarihleri arasındaki Windows Live e-posta hesaplarına gönderilen spam mail sayısının 650 milyon adeti geçtiğini belirterek Waledac gibi botnetlerin verdiği zararın çok büyük olduğunu belirtti.

Yazan 01 Mart 2010 Pazartesi. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME