BSA Türkiye, herkesi lisanslı yazılım kullanmaya davet etti

Business Software Alliance (BSA) Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) girişimleriyle 2001 yılından beri kutlanmakta olan 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü’nü yazılı bir açıklama ile kutladı. Elçim Barkay, açıklamasında yazılım sektörünün gelişmesi ve fikri mülkiyet hakları bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak için kamuoyuna “yalnızca lisanslı yazılım kullanımı” çağrısında bulundu.

Fikri mülkiyet hakları bilincini artırmak ve lisanssız yazılım kullanımını önlemek amacıyla Türkiye’de ve tüm dünyada çok sayıda çalışma yürüten BSA’nın Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay, açıklamasında fikir eseri sahiplerinin haklarına sahip çıkılmasının önemine dikkat çekti.

Bilim, iş dünyası, sanat ve teknolojideki yeniliklerin tamamen insan yaratıcılığıyla sağlandığını ve bu yaratıcılığın gündelik yaşam sorunlarını çözmede büyük bir kaynak olduğunun altını çizen Barkay, bu kaynakları yaratanların haklarının korunması için toplumda fikri mülkiyet hakları bilincinin oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Elçim Barkay; “Bugünün ekonomik ortamında, güçlü bir teknoloji sektörünü desteklemek her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Bilişim teknolojisi, bir ülkenin ulusal güvenlikten ekonomiye, sağlık hizmetlerinden çevreye tüm ekonomik ve sosyal problemlerine çözüm bulmasında büyük önem arz ediyor. Ülkemizde bu çalışmaların önündeki en büyük engellerden biri ise lisanssız yazılım kullanımı. Lisanslı yazılım kullanımın artması ve fikri mülkiyet hakları bilincinin gelişmesi, ülkemizin gelişimi için büyük potansiyel ifade eden teknoloji sektöründe gençlere istihdam imkanı olarak dönecektir.” dedi.

Yazan 28 Nisan 2010 Çarşamba. Kategori Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME