Çene eklem ağrılarının çözümü botox

saglıkSabahları çenelerinizde ağrı ile uyanıyorsanız, geceleri uykunuzda dişlerinizi gıcırdatıyorsanız ya da gün içerisinde dişlerinizi sıkıyorsanız “Çene Eklemi Rahatsızlığı” yaşayabilirsiniz.

Çene eklemi rahatsızlığı, ağzın kapanmasını sağlayan kaslarının bilinçsizce aşırı kasılması ile gerek gün içerisinde gerekse uyku esnasında dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucu oluşabilir.

“Kronik strese bağlı olarak uyku esnasında ya da gün içerisinde bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma veya gıcırdatma hareketi dişlere hasar verdiği gibi çene eklemine de ciddi zararlar verir” diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Kömerik, bu durumun genç/orta yaşlı bireylerde ve bayanlarda daha sık görüldüğünü söyledi.

Çene Eklem Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?
Stresin bu alışkanlığa neden olan en önemli etkenlerin başında geldiğini belirten Prof. Dr. Nurgül Kömerik; aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmanın da bu alışkanlığı tetiklediğini belirtti.

Çene Eklem Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir?
Hastalarımız sıklıkla baş, çene ve boyun bölgelerinde ağrı şikayeti ile başvururlar. Kimi hasta sabah kalkınca ağrı hissettiğini söylerken kimi gün sonuna doğru ağrının başladığını belirtir. Çiğneme kaslarının kasılı kalması sonucu ağzın tam olarak açılmasında zorlanma diğer sık rastlanan bulgudur. Bu hastaların diş muayenesinde dişlerin çiğneyici yüzünde aşınma dikkat çekici olabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma uzun vadede çene eklemine aşırı yük binmesine ve nihayetinde eklem iç yapılarının tahribatına neden olur. Bu sefer çene ekleminde şiddetli ağrılar oluşur. Çenelerin hareketi sırasında eklem içinden sesler gelmesi de tanı koymada yardımcı bir bulgudur.

Çene Eklem Rahatsızlığı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?
Ağız ölçüsü alınarak oluşturulan ve dişlerin birbirine değmesini engelleyen gece plağının basit bir metot olması nedeniyle en yaygın tedavi yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Nurgül Kömerik, birçok hastada bu metot ile kalıcı sonuç alınamadığını vurgularken; stres terapisi, kas gevşetici, antidepresan ilaç uygulaması, fizyoterapi gibi tedavilerin de çiğneme kaslarını rahatlattığını ifade etti. Eklemin iç yapılarının etkilendiği durumlarda ise artrosentez veya artroskopi teknikleri ile eklem içinin lavajlanması tercih edilen tedavi türleridir.

Botox Tedavisiyle Çene Eklem Rahatsızlığı Önlenebilir
“Çene Eklem Rahatsızlıklarında çoğu zaman sayılan bu tedavilerle %100 başarı elde edilemiyor” diyen Prof. Dr. Kömerik, böyle durumlarda yanak alt kısmında bulunan çiğneme kaslarına Botox yapılarak istemsizce meydana gelen kasılmaların yok edilebileceğini söyledi. Prof. Dr. Kömerik, İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniklerinde; diş sıkma problemi olan, yüz bölgesinde ağrı bulunan ve ağzını açmada sorun yaşayan hastalara Botox enjeksiyonunun başarı ile uygulandığını belirtti. Botox uygulanan hastaların ağrı seviyesinde belirgin düzeyde düşüş olduğunu belirten Prof. Dr. Kömerik, “Botox tedavisi kronik ağrıların 4-6 ay ertelenmesidir ancak bu süre zarfında kişiler diş sıkma alışkanlığını unutarak bu hastalığın vermiş olduğu rahatsızlıktan da kurtulabilirler” ifadelerini kullandı.

Yazan 30 Aralık 2014 Salı. Kategori Her Şey!, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME