Check Point Global’den güvenlik anketi

coskun goktanUzaktan çalışanların sayısındaki önemli artışa rağmen, kurumların sadece %27’si veri güvenliği için şifreleme kullanıyor.

Ağ ve bilgi güvenliğinde dünya liderinden Check Point, uç nokta güvenliği ile ilgili eğilimleri belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği global müşteri anketinin sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçları, uzaktan çalışanların sayısının artmaya devam ettiğini ve kurumların BT (bilgi teknolojileri) politikalarını büyüyen mobil iş gücünü de koruyacak şekilde genişletme ihtiyacını açıkça ortaya koyuyor.

224 BT ve güvenlik yöneticisi ile gerçekleştirilen ankete göre, kurumların %40’ı aşkın bir kısmı, kurumsal ağa evden veya dışarıdan bağlanan uzak kullanıcı sayılarında 2009 yılında, bir önceki yıla göre artış olduğunu belirtiyorlar. Sonuçlar, kurumların büyük çoğunluğunun (%77) toplam iş güçlerinin yaklaşık %25’inin uzak kullanıcılardan oluştuğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, uzak kullanıcı sayılarındaki artışa karşın, Check Point anketine katılan yöneticilerin sadece %27’si kurumsal uç noktalar üzerinde bulunan hassas verileri korumak için sabit disk şifreleme kullandıklarını belirtiyorlar. Ayrıca ankete katılan kurumların sadece %9’u USB bellekler gibi taşınabilir depolama aygıtları için şifreleme kullanıyorlar. Taşınabilir cihazlar üzerinde büyük miktarlarda kurumsal veri taşıyan mobil iş gücü, gizli kurumsal verileri kayıp, hırsızlık ve müdahaleye karşı savunmasız bırakıyor.

Sonuçları değerlendiren Check Point Genel Müdürü Coşkun Göktan, ankete katılanların %70’inden fazlasının veri şifreleme kullanmadıklarını söylemelerinin, kurumların çoğunluğunun ciddi veri kaybı tehdidine maruz oldukları anlamına geldiğini söyledi. Göktan, kurumların, özellikle de büyüyen mobil iş gücüne paralel olarak, bu konunun ve bununla ilgili bir şey yapmaları gerektiğinin farkında olmalarının ise sevindirici olduğunu belirtti.

Check Point anketi, katılımcıların %47’sinin önümüzdeki yıl içerisinde bir uç nokta güvenliği çözümü satın almayı planladıklarını ve en popüler konuların da disk şifreleme (%24), NAC (%22) ve ortam şifreleme (%13) olduğunu ortaya koyuyor. Ankete katılan kurumlar arasında halen en yaygın olarak kullanılan uç nokta uygulamaları ise desktop antivirüs (%90), antispyware (%56), kişisel firewall (%49) ve VPN istemcisi (%49).

Ankete katılan BT personelinden 5.000’den az personeli olan kurumlarda çalışanlar ortalama olarak 3 ayrı üreticinin uç nokta ürünlerini kullanmakta olduklarını ve bunun da önemli yönetim sorunları doğurduğunu belirtiyor. 5.000’den fazla personeli olan kurumlar ise ortalama olarak 5 ayrı üreticinin uç nokta ürünlerini kullanıyorlar ve bu karmaşıklığın etkin bir biçimde yönetiminin zor olduğunu düşünüyorlar.

Check Point Endpoint Security tüm kritik uç nokta güvenliği bileşenlerini bir arada sunan ilk ve tek “tek program” uç nokta güvenliği çözümü olma özelliğini taşıyor. 10’u aşkın entegre güvenlik işlevi ile Check Point Endpoint Security, yüksek seviyede güvenliği şeffaf ve kolay kullanıcı deneyimi ile birlikte sunuyor. Check Point Endpoint Security ayrıca WebCheck tarayıcı güvenliği, tüm disk şifreleme, port ve taşınabilir ortam koruması ve uzaktan erişim VPN özelliklerini geleneksel uç nokta güvenliği bileşenleri ile birlikte sunan tek “tek program” olma özelliğini taşıyor.

Check Point anketine farklı sektörlerden kamu ve özel sektör kurumları katıldılar. Katılımcıların %18’i finans sektöründen, %14’ü imalat sanayiinden ve %11’i yerel veya ulusal kamu kurumlarından idi. %44’ü Kuzey ve Güney Amerika’dan, %42’si EMEA bölgesinden, %11’i ise Asya Pasifik bölgesinden idi. Kurum büyüklükleri açısından ise, %23’ünün 99 veya daha az, %25’inin 100-499, %13’ünün 500-999, %24’ünün 1.000-4.999 ve %15’inin 5.000’den fazla personeli bulunuyordu.

Check Point Genel Müdürü Coşkun Göktan, anket sonuçları ile ilgili değerlendirmesine şu sözlerle son verdi: “Veri kaybı veya hırsızlığı, önemli ölçüde önlenebilen bir güvenlik tehdididir. Check Point Endpoint Security hassas verileri korumak üzere tasarlanmıştır.”

Yazan 02 Şubat 2010 Salı. Kategori Güvenlik, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME