Çin’de Google ve YouTube’un sahteleri açıldı

China GoogleÇin’de Google ve YouTube’un bire bir taklidi Web siteleri açıldı. Zamanlama olarak da Çin’in yerel operasyonlar ile ilgili gerçek Google ile çekişme yaşadığı günlerin seçilmesi olaya farklı bir boyut kazandırdı.

YouTubecn.com kullanıcılarına Çin’de engellenmiş durumda olan gerçek YouTube’un videolarını izleme olanağı sağlıyor. Google’ın taklidi olarak da Goojje ismi seçilmiş. Google, Çin’i sansürlerle ilgili olarak Çin’den çekilmekle tehdit etmişti. İsim olarak da çok benzeyen bu sitenin açılması bu tehditlere karşı yeni bir hamle olarak düşünülebilir.

Geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana iki site de faaliyetlerine devam ediyorlar ve bu konuda Çin’li yetkililerin herhangi bir şey yapıp yapmayacağı merak konusu.

Çin Ulusal Telif Hakları Kurumu geçtiğimiz ay boyunca birçok siteyi telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle durdurmuştu, ancak şimdiye kadar Kurum yetkililerinden Google ve YouTube’la ilgili bir açıklama gelmedi.

Sahte Google için  “Goojje”’ isminin seçilmesinde Çince’de Google’ın okunuşun “büyük erkek kardeş”  ve Goojje’nin okunuşunun ise “büyük kız kardeş” gibi olmasının etkisi olduğu söylenebilir.

Yazan 03 Şubat 2010 Çarşamba. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME