Çin’deki Google sansürü hala devam ediyor

qweGoogle Tokyo sözcüsü Jessica Powell’ın geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada Google’ın Çin’deki kullanıcılara uyguladığı sansürün devam ettiğini söyledi.

Yaptığı açıklamada internet devinin halen süre gelen, iş ortaklarıyla yaptığı anlaşmaları sebebiyle sansürün devam edeceğini söyleyen Powell sansürün belli bir zaman içinde azalarak ortadan kalkacağını belirtti.

Powell ayrıca artık sansür gerektirecek her hangi bir anlaşmaya imza atmayacaklarını dolayısıyla süresi dolan anlaşmaların artması ile sansürün de azalarak son bulacağını belirtti.

Powell sansür uygulanan kullanıcılara dair soruları cevaplamayı reddederken, Analysys International firması analizcilerinden Li Zhi yaptığı açıklamada Google’ın yapılan aramalar sonucunda kullanıcıları Sina ve Tianya gibi Çin’in en çok ziyaret edilen sitelerine yönlendirdiğini belirtti.

2 aydan beri süre gelen siber ataklar, korsan saldırılar ve sansür olaylarından sonra Çin’den çekilmeyi düşünen Google geçtiğimiz haftadan itibaren google.cn adresinden yapılan aramaları Hong Kong’ta bulunan sansürsüz bir siteye yönlendirmeye başladı. Hong Kong, Çin’in bir parçası olmasına rağmen tarihte bir ingiliz kolonisi olduğu için yarı özerk bir yapıya sahip, dolayısıyla Google’ın bu bölgede her hangi bir sansür zorunluluğu bulunmuyor.

Google’ın sergilemiş olduğu bu tutum Çin hükümeti tarafından hoş karşılanmadı elbette. Sansürlerin kalkması durumunda ya da Google’ın Çin’den çekilme tehdidinin gerçekleşmesi halinde Google’ın Çin’deki iş ortaklarının hükümet baskısı altına gireceğine dikkat çekilirken, baskı sonucunda çoğu şirketin Google ile olan iş ortaklıklarını sonlandırabilieceği konuşuluyor.

Bu şartlar altında Google’ın uyguladığı Hong Kong’taki suncuların kullanılmasını içeren geçici çözüm ise işe yaramamış görünüyor. Çünkü halen çoğu kullanıcı Çin’in pornografi ve zararlı politik içerik olarak nitelendirdiği bilgilere ulaşırken sansürleniyor. Çin’in bu iş için kullanıdığı ve ‘Great Firewall’ (büyük ateş duvarı) olarak isimlendirilen güvenlik duvarı Hong Kong’taki suncuların Çin’deki kullanıcılara göndermiş olduğu sonuçları filtreliyor.

Yazan 25 Mart 2010 Perşembe. Kategori İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

1 Yorum “Çin’deki Google sansürü hala devam ediyor”

  1. […] This post was mentioned on Twitter by aytac duzgun, PC TIME. PC TIME said: Son Dakika: Çin’deki Google sansürü hala devam ediyor http://bit.ly/bEik1f […]

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME