Çin hackerlara savaş açtı

china-hack-googleÇin polisi , ülkenin bilgisayar korsanlığıyla ilgili en büyük internet eğitim sitesini kapattı ve sitenin üç üyesini tutukladı.

Komünist partinin resmi gazetesi People’s Daily’i de içeren bir çok gazetenin haberlerine göre ,Hubei  merkez eyalet polisi, bazı üyelerinin ,siber suçlar işleyen bir site tarafından sağlanan kötü amaçlı programlar kullandığını   tespit edince , Black Hawk Safety Net’i incelemeye aldı.

Üç kişiyi tutuklama kararı geçen sene bilişim suçlarına karşı yeniden düzenlenen Çin ceza hukukunun ilk uygulaması oldu. Çin’in ilk siber veri hırsızlığını ortaya çıkaran bu düzenlemeler,kötü amaçlı yazılım kullanımı sebebiyle alınan tutuklama kararlarının  oldukça arttığı geçen sene içerisinde ,Çin hükümeti tarafından alınan önlemlerden biri olarak göze çarptı.

Black Hawk Safety Net ve Çin’de popülerliği her geçen gün artan benzer siteler , üyelerine iletişim kurabilecekleri forumlar ve bilgisayar korsanlığıyla ilgili eğitimler sunuyorlar.Bu eğitimler içinde bazı  üyelerin para ödeyerek  aldığı ekstra hizmetler de bulunuyor.Raporlara göre siteye katılmak için yapılan hiçbir başvuruyu geri çevirmeyen   Black Hawk’ın, 180.000 üyesinden yaklaşık bir milyon Amerikan doları topladığı tahmin ediliyor.

Çin kaynaklı arama motorunu sansürlemesinin bir nedeni olarak , Çin’den gelen siber saldırıları gösteren Google , geçtiğimiz ay içinde Çin’deki bilgisayar korsanlığı faaliyetleriyle ilgili global uyarıda bulunmuştu. Buna karşı Çin , devletin bu saldırılarla bir alakası olmadığını ve ülkelerinde bilişim suçlarının kesin olarak yasakladığını belirterek kendini savunmuştu .

Yazan 09 Şubat 2010 Salı. Kategori Dosya, Fotolar, Güvenlik, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME