Çin’de Türkçe Öğretim Merkezi

AYDIN TÖMER ÇİN’DE TÜRKÇE ÖĞRETİM MERKEZİ AÇIYOR

çinİstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde faaliyet göstermekte olan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (Aydın TÖMER) Çin’in önde gelen üniversitelerinden South China Normal University ile ortak Türkçe ve Çince dil öğretimi programı açmak üzere anlaştı. Dünyanın en başarılı üniversiteleri sıralamasında ilk 500’de bulunan South China Normal University ile İstanbul Aydın Üniversitesi arasında yapılan anlaşma gereğince her iki üniversitenin öğrencilerine program sonunda ortak sertifika verilecek.

İAÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (Aydın TÖMER), South China Normal University’nin Guangzou şehrinde bulunan kampüsünde verilecek program kapsamında eğitim müfredatı, yayın ve materyal desteği ile öğretim görevlisi konularında destek sağlayacak. Bütün bu süreçler İstanbul Aydın Üniversitesi akademik kurullarınca değerlendirilerek incelenecek ve öğrenciler program sonunda sınava tabi tutularak ortak sertifika ile mezun edilecekler. Söz konusu proje ile Çin’de B1 kurunu tamamlayan Çin uyruklu öğrenciler İstanbul Aydın Üniversitesi akademik programlarına %50 burslu olarak kayıt yaptırma hakkını elde etmiş olacaklar.
Çin, son yıllarda yükseköğretim alanında yaptığı uluslararası atılımlarla dikkat çekiyor. Her yıl yaklaşık 500 bin Çin uyruklu öğrencinin eğitim almak üzere yurt dışındaki üniversiteleri tercih ettiği biliniyor. Bu pastadan en büyük payı ise Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi gelişmiş ülkeler alıyor. Özellikle son yıllarda YÖK ve DEİK – Eğitim Ekonomisi İş Konseyi öncülüğünde Türk üniversitelerinin Çin’de daha etkin şekilde yer alabilmesi amacıyla çeşitli tanıtım organizasyonları yapılıyor. Ülkemizde halen yaklaşık 700, İstanbul Aydın Üniversitesinde 35 Çin uyruklu öğrenci öğrenimine devam ediyor.

Yazan 25 Aralık 2014 Perşembe. Kategori Ekonomi, Güncel, Her Şey!, Manşet, Son Dakika, Sosyal Ağlar, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME