Çin’in Xinjiang özerk bölgesinde 27 web sitesi tekrar erişime açıldı

provinces-xinjiang1Uygurluların yoğun olarak yaşadığı Çin’in Xinjiang bölgesindeki yönetim, Temmuz ayında etnik sebeplerden ötürü erişimi engellenen 27 internet sitesinin engelini kaldırırak kullanııma açtı.

Erişime açılan siteler arasında Alibaba ve Taobao gibi alışveriş siteleri, havayolu ve online oyun siteleri bulunuyor.

Xinjiang özerk bölgesindeki otoriteler, iletişim bağlantılarını yeniden kurmak istiyor. Hakların geri iade edilmesiyle birlikte uzun mesafeli telefon görüşmeleri ve ülke içindeki cep telefonu SMS servisinin çalışmasını sağlayarak, geliştirmelere artan bir hızda devam edeceklerini açıkladılar.

Çin’de yaşayan en büyük etnik grup olan ve Çin nüfusunun %92’sini, Dünya nüfusunun ise yaklaşık %19’unu oluşturan Han Çinlileri ile Müslüman Uygur’lular arasında Temmuz ayında meydana gelen ve yaklaşık 200 kişinin ölmesi ve 1,600 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylardan sonra iletişim sağlamaya yönelik bu servisler kesilmişti. Otoriteler, Uygur teşkilatçılarını, internet ve cep telefonlarını kullanarak karışıklığı yönetmekle suçlamışlardı.

Yazan 08 Şubat 2010 Pazartesi. Kategori İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME