CIO Vizyon Toplantısı Gerçekleştirildi

cıo vizyonSektördeki tecrübe ve çözümlerin paylaşılması amacıyla Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin bilgi teknolojileri yöneticilerini (CIO) bir araya getiren CIO Vizyon toplantılarının ilki Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştirildi. SAP Türkiye’nin sponsor olduğu ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen toplantıda, bilişim sektörünün geleceği ve büyük şirketlerde Bilgi Teknolojileri (IT) yönetimi gibi konular ele alındı.

Türkiye Bilişim Derneği, bilişim sektörünün sorunlarını ve şirketlerdeki IT yönetimi konularını tartışmaya açmak amacıyla toplantılar düzenliyor. “CIO Vizyon” adı altında gerçekleştirilen toplantılar, ülkenin önde gelen şirketlerinin bilgi işlem yöneticilerini bir araya getirerek sektöre dair çözüm ve deneyimlerin paylaşıldığı bir platform yaratmayı amaçlıyor.

CIO Vizyon toplantılarının ilki SAP’nin sponsorluğunda Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin birçok köklü şirketinin bilgi işlem yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, şirketlerdeki IT yönetimi konusunda gerçekleşen yakın dönemli gelişmeler tartışıldı.

Tiryaki Agro Gıda CIO’su Köksal Küçükada’nın moderatörlüğünde Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Başkanı Ahmet Tosunoğlu, Gartner Yönetici Ortağı Halil Aksu, Kibar Holding CIO’su Mustafa Küsem, SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin’in birer konuşma yaptığı ve tüm katılımcıların düşüncelerini paylaştığı toplantıda “IT Departmanlarının Organizasyondaki Yeri”, “IT’nin Geleceği” ve “Inovasyon Her Yerde” gibi konu başlıkları ele alındı.

Günümüzde CIO’ların sadece IT departmanlarını yöneten yöneticiler değil teknolojiyi iş dünyası hedefleri ile buluşturan ve iş dünyasını yönlendiren yöneticiler haline dönüştüğü belirtilirken, CIO’ların bu yönde yeteneklerini geliştirmeleri gerektiği tartışıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Başkanı Ahmet Tosunoğlu, yaşanan siber savaşların bundan sonra IT sektörünü ve IT yöneticilerini daha fazla meşgul edeceğini söyledi. Tosunoğlu konuşmasında, bilişim dünyasında yaşanan siber savaşların miktarının ve şiddetinin artacağını, bu nedenle sektörün bundan sonra kendisini konumlarken güvenlik konusunu daha fazla dikkate alacağını belirtti.

“Design Thinking” kurumlara yaratıcı düşünme ortamı kazandırıyor

SAP Genel Müdürü Zeynep Keskin ise toplantıda yaptığı konuşmada, tasarım odaklı düşünce (design thinking) sisteminin şirketlere getireceği sıradışı faydalara değindi. Design Thinking sisteminin öznel, yenilikçi ve “hayali, işin içine katan” bir sistem olduğunu vurgulayan Keskin, “Tasarım odaklı düşünce yöntemi kurumları farklılaştıracak ve yaratıcı düşünme ortamı sağlayacak” diye konuştu. Keskin ayrıca şirketlerin, bütçelerinin yüzde 77’lik bir bölümünü operasyon ve bakım maliyetlerine ayırırken, inovasyona sadece yüzde 23’lük bir pay ayırdığını da sözlerine ekledi.

“İşimizi dijitalleştirerek katma değer üretebiliriz”

Konuşmasında kurumların dijitalleşmesinin önemine değinen Gartner Yönetici Ortağı Halil Aksu ise, IT departmanlarının kurumlarda çok para harcayan, çok kaynak tüketen bölümler olarak algılandığını belirtti. Kurumların dijitalleştirilmesine liderlik yapmanın önemine değinen Aksu, “İşimizi dijitalleştirerek katma değer üretebileceğimiz imkanlar mevcut” diye konuştu.

CIO’ların fikirlerini paylaştığı yuvarlak masa toplantısı ile sona eren buluşmada geleceğe dair inovasyon yaklaşımları ve teknolojinin şirketler üzerindeki dönüştürücü etkisi tartışıldı.

Yazan 11 Haziran 2013 Salı. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME