Cisco’dan internette devrim yaratacak yönlendirici: CRS-3

Cisco, yeni nesil internetin temelini oluşturacak operatör ağ yönlendirici sistemi CRS-3 Carrier Routing System’ı (CRS) tanıttı. Video aktarımı, mobil cihazlar ve yeni online hizmetlerin baş döndürücü gelişim hızına karşılık verebilecek şekilde dizayn edilen CRS-3 saniyede 322 Terabit veri transferi gerçekleştirmeye imkan tanıyor. En yakın rakibine oranla 12 kat daha fazla trafik kapasitesi sunan Cisco CRS-3, tüketicilere yeni deneyimler, servis sağlayıcılara yeni gelir fırsatları ve işyerinde yeni işbirliği yolları sunarak genişbant iletişimi ve eğlence sektörünü dönüştürmek üzere tasarlandı.

Selefi olan CRS-1’in üç katı kapasite sunan CRS-3 ile Amerikan Kongresi Kütüphanesi’ndeki tüm basılı koleksiyonu 1 saniye gibi kısa sürede indirebilmek mümkün. Şimdiye kadar çevrilmiş tüm sinema filmlerinin 4 dakikadan kısa sürede aktarılmasını ya da tüm Çin halkının aynı anda video görüşme yapabilmesini sağlayacak kadar güçlü olan yeni yönlendirici günümüzde hızla büyüyen altyapı ihtiyacını uzun vadede karşılamayı hedefliyor.

Halihazırda saha testleri yapılmakta olan Cisco CRS-3 dünyanın en büyük telekom firmalarından biri olan AT&T tarafından da denendi. Yapılan bu testte New Orleans ve Miami arasında kurulan 100 gigabitlik ağ omurgası başarılı bir sonuca imza attı. Cisco ile birlikte gerçekleştirilen bu denemeden duyduğu memnuniyeti dile getiren AT&T Labs Başkanı ve CEO’su Keth Cambron, “Küresel iletişim, eğlence ve uygulamalar alanında gelişmiş internet ağ teknolojilerini gerektiren yeni bir aşamaya giriyoruz. AT&T’nin ağında 2009 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 40 daha fazla trafik gerçekleşti. Bu büyümenin 2010’da da süreceğini tahmin ediyoruz.Dünyanın en büyük veri ağını yönetme konusunda Cisco ile yakın biçimde çalışıyor ve çığır açan Cisco CRS-3 platformunu kullanıyor olmaktan son derece mutluyuz” diyor.

Cisco’nun şimdiye kadar CRS ürün ailesine yaptığı yatırım miktarı toplam 1.6 milyar doları buluyor. CRS-3 rakiplerine oranla yüzde 60 oranında daha az güç tüketimiyle operasyonel maliyet tasarrufu sağlıyor. CRS-3, Cisco’nun yeni işlemcisi Cisco QuantumFlow Array’i kullanıyor. Altı ayrı çipin gücünü birleştirerek tek bir çip gibi çalışmasını sağlayan bu işlemci yüksek kapasitesi ile dikkat çekiyor.

Yazan 01 Nisan 2010 Perşembe. Kategori Donanım, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME