Cisco’nun Uzay Yönlendiricisi “IRIS” yörüngede

Cisco_25_lockupCisco’nun geliştirdiği uzayda yönlendirici (IRIS – Internet Routing in Space) teknolojisi Intelsat IS-14 uydusunda başarıyla kullanılıyor. Bu teknoloji, Cisco IOS Yazılımı ve uzaydaki yüksek radyasyona dayanıklı IP yönlendirici içeriyor

Cisco IOS Yazılımı ve IP yönlendirici içeren IRIS (Internet Routing in Space), dünya yörüngesindeki testten başarıyla geçti. Intelsat IS-14 uydusu aracılığıyla 23 Kasım 2009 tarihinde hayata geçirilen teknoloji sayesinde, ilk defa bir IP yönlendirici ticari uyduda kullanıldı.

Uydular ve ilgili uzay aracı için radyasyona toleranslı IP yönlendirici geliştirilmesine yönelik bir program olan IRIS, ses, video ve veri iletişimi ağlarını destekleyerek, devlet birimlerinin, askeriyenin ve müttefik kuvvetlerin internet protokolü ve hâlihazırda var olan donanımı kullanarak birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyor. Geleneksel uydu teknolojisine kıyasla birçok gelişmiş özellik sunan IRIS, kullanıcılara gerçek mobil ağ deneyimi yaşatıyor. Böylece, kullanıcılar istedikleri şekilde, istedikleri zaman ve istedikleri yerde iletişim kurabiliyor. IRIS, gecikmeleri azaltıp uydu vericisinin kullanımını artırarak, birden çok alıcıya tek bir adımda veri aktarabiliyor. Cisco yönlendirici ve yerleşik modemde bulunan yazılım yörüngedeyken güncellenebiliyor, bu özellik esnekliği ve yatırımın geri dönüşünü artırıyor.

Cisco, önümüzdeki dönemde, üreticiler, sistem entegratörleri ve son kullanıcılar ile yakın çalışmalar yürüterek, geleneksel yere konuşlandırılmış ağların dışında kalan noktalara da küresel olarak hizmet sağlama imkânı verecek.

IRIS ile, Cisco’nun sınırsız ağları uzaya doğru genişletmek ve uydu iletişim hizmetinin nasıl verildiğini yeniden tanımlamak stratejisi doğrultusunda önemli bir adım atıldı. Bu teknoloji sayesinde tüm dünyada uydu iletişimi yeniden tanımlanacak; gecikmeler azalırken etkinlik ciddi bir oranda yükselecek.

Yazan 04 Mart 2010 Perşembe. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME