Clinton, Çin’i Google davasını araştırmaya çağırdı

hilary-clintonAmerika Dışişleri Bakanı Hilary Rodham Clinton, Google’ı Çin’den ayrılmanın eşiğine kadar getiren siber atakların Çin tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca bulunan tüm delillerin tüm dünyayla paylaşılmasını istedi.

Hilary Clinton, Çin’e gönderme yaparak birkaç ülkenin de ismini telaffuz etti “bilgi akışının önündeki sivri tehditler” dediği ülkeler arasında Tunus, Özbekistan, Mısır, Suudi Arabistan ve Vietnam gibi ülkeler bulunuyor.

Clinton görüşlerine Amerikan’ın internet özgürlüğü üzerine geniş çaplı konuşma devam etti.

“Bazı ülkeler, vatandaşlarının önüne dünya ağlarına katılmamaları için elektronik bariyerler yerleştiriyorlar” diyerek sansür uygulayan ülkeleri eleştirdi.

Clinton “ Arama motorlarından isimleri, kelimeleri cümleleri silmişler” diyor ve ekliyor “ Yasadışı politik aktivitelerde bulunmayan vatandaşlarının gizlilik haklarını ihlal ediyorlar”

Google’ın 12 Ocak’ta yaptığı açıklamada eğer Çin arama sonuçlarındaki sansürleri kaldırmazsa ülkeden çekileceklerini belirmişti. Bu ültimatomun ardından Google’a karşı kimliği belirsiz saldırılar gerçekleşmiş ve özellikle İnsan Hakları aktivistlerinin e-mail hesaplarına karşı saldırılar yoğunlaşmıştı.

Clinton’un konuşmasına ilk olumlu tepki Google’dan geldi. Google internet özgürlüklerine ve siber güvenliğe yönelik konuşmasından dolayı Clinton’a teşekkür etti.

Clinton konuşmasına Google ile ilgili olarak şu ifadelerle devam etti:“Çin otoritelerinin, Google’ın görüşlerini de alarak siber saldırılarla ilgili yeniden değerlendirme yapması gerekiyor” dedi ve ekledi “Ayrıca bu araştırmaların sonuçlarının açık olması gerekiyor”

Clinton ayrıca tüm dünyadaki organizasyonların birlikte ayağa kalkarak internet sansürlerine karşı çıkması gerektiğini vurguladı.

“Sansürler hiçbir şekilde ve de hiçbir şirket tarafından kabul edilmemeli. Tüm Amerika’da ve de Amerikan şirketlerinde buna karşı ilkeli bir duruş sergilenmeli. Bu bizim ulusal markamızın bir parçası olmalı” dedi

Yazan 22 Ocak 2010 Cuma. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME