Datateknik ve Exper ayrı ayrı büyüyecek

1264671203_Cahit_Paksoy-2Yıldız Bilişim Grubu’nun 2007 yılında başlayan yeniden yapılanma çalışmaları devam ediyor. 1994 yılından bu yana Datateknik bünyesinde bulunan Exper, yoluna ayrı bir şirket olarak devam ederken Datateknik ise bilişim entegrasyonu konusundaki faaliyetlerini sürdürecek.

Yıldız Bilişim Grubu’ndaki yeniden yapılanma süreciyle birlikte ayrı şirketler olarak çalışmaya devam edecek olan Datateknik ile Exper, servis ve donanım alanlarına ayrı ayrı odaklanarak, bu iki alanda da Türkiye’de ve ardından bölgede liderlik vizyonunun yanı sıra 2010 yılında çift haneli büyüme hedefliyor.

Yeniden yapılanma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada bilişim sektöründe büyümeye devam ettiklerini vurgulayanYıldız Holding Ambalaj, Bilişim ve Gayrimenkul Grubu Başkanı Cahit Paksoy; “Günümüz dünyasında hızla gelişen bilişim sektörü, ülkemizde artan potansiyeli ile daha çok dikkat çekiyor. Gözde sektörlerden biri haline gelen bu alanda holding olarak biz de yatırımlarımızı artırıyor; farklı alanlarda, tüketici ve kurumların tüm isteklerine cevap verecek şekilde ürün ve hizmetlerimizi çeşitlendiriyoruz. Ürünlerimizin daha çok tüketiciyle temas etmesi ve ülkemiz insanını kalite ile buluşturmak amacıyla Exper markamızı ayrı bir şirket olarak konumlandırıyoruz.  Bu konumlandırmayla birlikte Datateknik de sistem entegrasyonu alanında büyümesini sürdürecek. Grup şirketlerimizin önümüzdeki dönem planlarında sektörlerinin ilk 3 firması arasında yer alması hedefimiz doğrultusunda bu yeniden yapılanmanın Exper’i daha da güçlendireceğine inanıyoruz. Exper’in holding altında yeni bir şirket olarak konumlanması bizim için de önemli bir adım oldu” açıklamasını yaptı.

Yaklaşık 20 yıldır Datateknik’de görev alan son olarak şirketin genel müdürlüğünü yürüten Mehmet Yolcu’nun, yapılanmanın ardından görevine Başkan Danışmanı ve yönetim kurulu üyesi olarak devam edeceğini de açıklayan Paksoy, Datateknik ve Exper’in ayrılmasından sonraki dönem için; “Yeniden yapılanma sürecinde Datateknik’in Genel Müdürlüğü’ne Cahide Akkuzu atanırken, bugüne kadar Mersa Sistem Ülke Genel Müdürlüğü’nü yürüten Orhan Korkusuz Exper’in Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Mersa Sistem’de ise; Pazarlama Genel Müdürlüğü’nü Alpay Özbay; Satış Genel Müdürlüğü’nü ise Mustafa Saka sürdürecek” açıklamasını yaptı.

Kurulduğu 1994 yılından bu yana rakiplerinden farklılaşmak adına AR-GE çalışmalarına hız kesmeden devam eden Exper, tüketicilerin beklentilerinin ötesinde ürünler tasarlıyor. Düzenlediği kampanyalarla da tüketicilerin kolayca bilgisayar sahibi olabilmesini sağlayan Exper, aynı zamanda ürünlerin yanında hediye ettiği yazılımlarla da tüketicilerine değer katan içerikler sunuyor. 2008 yılı verilerine göre, 275 milyon 801 TL ile masaüstü bilgisayar gelirlerinde liderliğe oturan Exper, dizüstü bilgiyasar satışlarında ise üçüncü sırada yer alıyor. 2009 yılı itibarıyla gün başına 500 dizüstü ve 2 bin masaüstü bilgisayar üretimi yapabilen Exper’in Türkiye genelinde 800’e yakın bayisi bulunuyor.

Kurum ve tüketiciler için sunduğu ürün ve hizmetlerle sektörde önemli başarılara imza atan Datateknik; 2009 yılında Bilişim 500, İSO 500, Deloitte Fast50 Big Star, Capital 500 ve CNBC-e dergisinin yaptığı araştırmalarda birçok kategoride ilk 10’da yer almayı başardı. Türkiye bilişim pazarını yansıtan en geniş ve kapsamlı araştırmalarından Bilişim 500’de 15’nci sırada, ‘Sistem Bütünleştirme Gelirleri”nde de 115 milyon 769 TL ile pazar lideri olan Datateknik; ISO 500 listesinde 134’ncü sıraya yükselerek “En hızlı büyüyen şirketler” arasında yer aldı. Türkiye’nin lider bilişim çözümleri sağlayıcısı olma yolunda çalışmalarını hızla sürdüren Datateknik; dünyanın birçok ülkesinde en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini belirlemek amacıyla bu yıl Türkiye’de dördüncüsü düzenlenen Deloitte Fast50 yarışmasında, 259 milyon Euro’yu aşan net satış geliri ve yüzde 451’lik büyüme oranı ile “Big Star” kategorisinde üçüncü oldu.

Yazan 31 Ocak 2010 Pazar. Kategori Ekonomi, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME