Delta Telecom, DWDM projesi için Alcatel-Lucent ile anlaştı

alcatel_lucent_logoAlcatel-Lucent, Azerbaycan’ın en büyük telekom servis sağlayıcısı Delta Telecom ile yaptığı çerçeve sözleşmenin kapsamını genişletti. Anlaşma doğrultusunda, Alcatel-Lucent’ın Zero Touch Photonics (Sıfır Temaslı Fotonik) ve GMPLS (Generalized Multiprotocol Label Switching – Genelleştirilmiş Çok Protokollü Etiket Anahtarlama) teknolojisine dayalı, ülke genelindeki optik aktarım ağı yükseltildi ve genişletildi.

Bu ağ modernizasyonu, Delta Telecom’a, mevcut ağın kapasitesini, ölçeklenebilirliğini ve etkinliğini önemli ölçüde artırıp son kullanıcılara ve ek düğümlere ileri düzey hizmetler sunarak ağın güvenilirliğini artırma becerisi kazandıracak.

Delta Telecom Genel Müdürü Ramazan Valiyev, konu hakkında şunları söylüyor: “Azerbaycan’daki veri trafiğinin artmasını beklediğimizden, ulusal taşıyıcı omurga altyapımızı modern hale getirerek son kullanıcılarımızın taleplerini karşılamak üzere stratejik bir adım atmak istedik. Alcatel-Lucent’ın optik çözümü, zaman içinde ileri düzey hizmetleri sunmak için gerekli esneklik, ölçeklenebilirlik ve üstün hizmet performansını sağlayacak.”

Alcatel-Lucent, trafik kümelenmesi ve mobil veri taşıma için 1678 Metro Core Connect (MCC) çözümünü, uzun erimli trafik aktarımı için ise 1626 Light Manager (LM) çözümünü kullanacak. Proje, servis sağlayıcının sermaye ve operasyonel harcamalarını optimize etmek için tasarlandı.

Alcatel-Lucent’ın Azerbaycan Genel Müdürü Şevket Kaan Ağaoğlu ise projeyi şöyle yorumluyor: “Bu, Alcatel-Lucent açısından stratejik önemi olan bir başka sözleşme. Anlaşma kapsamında, Alcatel-Lucent, birleşik ürünler ailesinden seçilmiş ve başarısı kanıtlanmış yeni nesil optik çözümler sağlayacak. Bu da Delta Telecom’a ulusal Taşıyıcı Omurga altyapısını oluşturma ve modernleştirme imkanı verecek. Projenin önemini, kullanılan teknoloji oluşturuyor. Proje, Alcatel-Lucent tarafından inşa edilmiş, Zero Touch Photonics kullanılan en büyük ağlardan biri olacak. Bu ağın kurulmasında, Alcatel-Lucent’ın projenin başından itibaren geleceğe dönük platformlar seçmesi ve bu doğrultuda Optik ve Ar-Ge departmanıyla koordinasyon içinde bir tasarım geliştirmesi önemli rol oynuyor.”

Alcatel-Lucent, Delta Telecom için aynı zamanda kurulum, uygulama, proje yönetimi ve bakım hizmetleri sunacak. Alcatel-Lucent çözümü, en küçük kullanım alanı, düşük enerji tüketimi, geniş kapsamlı performans, yüksek ölçeklenebilirlik ve hızlı tedarik gibi birden fazla avantajı bir arada sağlıyor.

Yazan 25 Ocak 2010 Pazartesi. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME