Dünyayı Hayvanların Gözünden Görmeye Ne Dersin!

Fare AllEyesArtık bu merakınızı AllEyes ile giderebilirsiniz! Dassault Systèmes’in 3D Teknolojisi kullanılarak hayata geçirilen AllEyes, kişilerin dünyayı hayvanların gözünden görmesini sağlayan bir 3 boyut deneyimi sunuyor.

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Dassault Systèmes, teknoloji inovasyonlarına öncü olmaya, hayata farklı açılardan da bakılmasını sağlayan projeler içinde yer almaya devam ediyor.

Dassault Systèmes’in 3D Teknolojisi kullanılarak ve transmedya inovasyon şirketi Current ile işbirliğiyle hayata geçirilen AllEyes projesi ile insanlar artık dünyayı hayvanların gözünden de görme deneyimini yaşayabilecekler.
Bu çalışmanın amacı, bilimsel bulgular göz önünde bulundurularak, hem çocuklara hem de yetişkinlere 3 boyutlu görsel ve interaktif simülasyonlarla hayvanların dünyayı nasıl gördüğünü göstermek. Çeşitli bireysel farklılıklar dışında (miyopluk, renk-körlüğü vb…) bütün insanların gözleri aynı. Ancak, bizlerin iki gözle gördüklerimiz birçok hayvanınkinden farklı: mesela çoğu hayvanın gözleri aynı yerde değil ya da gözleri bizimle aynı şeyleri görmek için tasarlanmamış durumda.

All Eyes sayesinde, Paris’in en prestijli meydanlarından Place Vendôme’un etrafında hayvanların (kedi, köpek, fare, kuş, arı) gözünden bir tur atabilecek, onların ne görüp hissettiğini, ya da engellerinin neler olduğunu 3 boyutlu olarak deneyimleyebileceksiniz.

Bu 3 boyut deneyiminde iki mod bulunuyor:

Simülasyon modu, hayvan ve insan görüşleri arasında geçiş özelliğiyle anlamayı ve anlatımı kolaylaştırıyor.
Her hayvan için ayrı ayrı yapılmış mini oyunlarla, oyuncular hayvan görüşünün meydana getirdiği engelleri atlatarak en iyi puanı almaya çalışıyor.

Projenin arkasında, Veteriner Göz Doktoru Dr. Didier Schmidt-Morand’ın başkanlığında çalışan bilimsel bir komite bulunuyor. Ekip, hem simülasyon için veri sağlıyor hem de simülasyonun gerçekliğini kontrol ediyor.

Yazan 12 Ağustos 2013 Pazartesi. Kategori Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME