Elektrik zammına çözüm alternatif enerjide

Ahmet_KavlakSina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi, Yard. Doç. Dr. Ahmet Kavlak, 1 Ocak 2010’dan itibaren geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaatte (KWH) yüzde 1,32 sanayi elektriğinin ise yüzde 1,23 oranında fiyatının zamlanmasıyla ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ahmet Kavlak, Türkiye’nin enerji üretiminde tüketimi karşılayacak düzeyde olmadığını, bu nedenle şirket olarak yenilenebilir enerji kaynakları üreterek ülkenin ucuz enerji ihtiyacına katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Sanayicilerin yanı sıra evlerde güneş ya da rüzgâr enerjisinden elektrik üretilmesine olanak veren yönetmeliklerin Türkiye’de enerji sorununu çözeceğine inandığını belirten Kavlak, “Bireysel çapta yapılan üretimler büyük megavatlardan daha fazla bir yekûn tutacağı için enerji sorununda çok büyük bir adım atılmış olacak. Asıl çözüm büyük kilovatların, megavatların üretilmesiyle olmaz. Bunu üretebilecek insan sayısı çok az. Asıl çözüm bireysel tüketicinin 400-500 wat da olsa bunu şebekeye bağlayabildiği, devlet de buna alım garantisi getirdiği zaman Türkiye’de enerji krizini çözmek için büyük bir adım atılmış olur” diye konuştu.

Ahmet Kavlak, Türkiye’de alternatif enerji ile her ev ve iş yerinin kendi elektriğini üretebileceğini söyledi. Kavlak, Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yenilenebilir temiz enerji konusunda dünyanın bizden çok ileride bulunduğunu belirterek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın son dönemde, eskiden sadece düşüncede olan teşviklerin ciddi anlamda pratiğe döküldüğünü ama yönetmeliklerin çıkartılmasında yeterli hızın yakalanamadığına dikkat çekti. Kavlak, “teşvik verilen sektörün çok hızlı geliştiğini; güneş olmayan Almanya’nın bile teşviklerle güneş panellerinde önemli bir noktaya geldiğini söyledi. Kavlak, aynı durumun güneşe oranla daha ucuz olan rüzgar enerjisi için Türkiye de uygulanabileceğini ve geç kalınmaması gerektiğini belirtti.

Ahmek Kavlak, “halen sanayide dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyor olabiliriz. Bundan şikayet etmek yerine sanayicilerimiz kendi çözümlerini üretmek durumundadır. Bugün en küçük sanayi tesisi aylık 250 bin TL’den başlayan elektrik faturası ödüyorsa, amortisman süresini hesaplayarak acilen yenilebilir enerji çözümlerine yönelmelidir. Çünkü şu an sanayi tesisleri sektörüne göre değişmekle birlikte atıl kapasitelerle çalışmakta. Bundan dolayı Türkiye’nin ihtiyacı olan gerçek enerji miktarı bir süreliğine görmezden gelinmiş durumda. Bu durum krizden çıkıldığı gün net olarak görülecektir. Sanayicilerimiz geleceği görerek alternatif kaynaklarla tedbirini bugünden almalıdır” dedi.

Yazan 28 Aralık 2009 Pazartesi. Kategori Manşet, Röportaj, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME