EMC 2009 yılının son çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı

EMC logoBilgi altyapısına yönelik çözümler konusunda dünya liderinden EMC 2009 yılının son çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Devam eden stratejik yatırımların müşterilerin öncelikleriyle de bir tutulması EMC’nin son çeyrekte sağladığı rekor düzeydeki gelirde etkili oldu.Verimliliğe ve gider kontrolüne devamlı olarak odaklanılması, brüt ve kar payları her çeyrekte rekor düzeyde nakit akışının artmasını ve son çeyrekte şirketin daha önceki tahminlerini aşan düzeyde kar elde edilmesini sağladı.

Dördüncü çeyrekte rekor düzeye ulaşan toplam gelirler %17 artış göstererek %4,1 milyar USD oldu. Bu rakam geçtiğimiz senenin aynı çeyreğine göre %2 artış gösterdi. Bu artış EMC’nin tahmin ettiğinden 100 milyon USD daha fazla.

4.Çeyreğe ait GKGMI’yi göre EMC’ye atfolunabilir net kazancın da, geçtiğimiz senenin aynı çeyreğine göre %58 artışla 426,5 milyon USD’a ulaştığı açıklandı. 4.Çeyrekte GKGMİ’ye göre hisse başına düşen kazanç %43 olurken bu oran geçtiğimiz senenin aynı çeyreğine göre %54 artış göstererek 0,20 USD oldu. Son çeyrekte GKGMI’ya göre olmayan net kazanç %45 oldu.

EMC, son çeyrekte brüt ve kar paylarını düzenli olarak artırarak 1 milyar dolarlık işletme nakit akışı ve 792 milyon USD’lık serbest nakit akışı elde etti. EMC son çeyreği nakit ve yatırımlarda 9,4 milyar USD ile tamamladı.

2009 yılı içinde EMC toplam 14 milyar USD’lik toplam gelir elde etti. 2009 yılı için GKGMİ’ye göre EMC’ye atfolunabilir net kazanç 1.1 milyar USD oldu. Bütün yıl için GKGMİ’ye göre EMC’ye atfolunabilir net kazanç 1.9 milyar USD oldu. 2009 yılında EMC’nin işletme nakit akışı 3.3 milyar, serbest nakit akışı ise 2.6 milyar USD oldu. Bu rakamlar geçen yıla göre %2 artış gösterdi.

Son çeyrekte alınan finansal sonuçlara ilişkin olarak EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci “Çekirdek teknolojiye yapılan kararlı yatırımlar ve ekonomik darboğaz zamanında gerçekleştirilen stratejik ortaklıklar işletme alanında disiplinin artırılmasıyla birleşince EMC hem finansal olarak her zamankinden daha güçlü bir düzeye ulaştı hem de müşterilere her zamankinden daha ağırlıklı bir biçimde yoğunlaştı. EMC olarak bulut teknolojisi ile en büyük bilgi işlem dünyasında yol gösterecek konumdayız. Biz endüstrinin gittiği yöne dair vizyonumuzu hayata geçirirken, EMC’nin ana odak noktası müşterilerine güvenli bir biçimde bir sonraki jenerasyona ait, tamamı sanal veri merkezlerini kurmaları için gereken desteği vererek, onlara bulut teknolojilerinde yol göstermek” dedi.

EMC’nin Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı David Goulden’de sonuçlarla ilgili olarak  “EMC  tarihinde gördüğü en kötü küresel gerileme döneminden çıkarken, EMC’nin finansal ve işletme durumu bugüne kadar hiç olmadığı kadar iyi durumda. Finansal örneğimizi yeni düzeyde bir verimlilik ve maliyet disiplinine çevirdik. Bu arada stratejik teknolojilere ve yüksek büyüme hızına sahip pazarlara yatırım yapmaya devam ettik. Bugüne kadar görülmemiş kalitede, yeni ve daha ileri duzeyde çözümler ve hizmetler sunduk. Bu olumlu canlılığı kazanmış olan EMC öncü pazarlarda hisse kazanmaya ve 2010’da daha da fazla karlılık elde etmeye devam edecek durumda”  dedi.

Yazan 15 Şubat 2010 Pazartesi. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME