Enerjiyi üretme ve kullanma biçimimiz sürdürülebilir mi?

Enerji alanında araştırma yapan kurum ve şirketlerin son zamanlarda en çok odaklandığı konu, insanoğlunun enerjiye yaklaşımı ve enerji üretimi ile tüketimi arasındaki ilişki. “Dünyanın enerjiyi üretme ve kullanma biçimi sürdürülebilir mi? Yüzde yüz yenilenebilir enerji hayal mi, gerçek mi? Yenilenebilir enerji, en iyi tercih olmakla birlikte tek alternatif mi?” Bu ve benzer sorulara cevap arayan uzmanlar, Dünya nüfusunun yüzde yirmisinin güvenilir elektrikten mahrum kalmasına da ayrı bir parantez açıyorlar.

Örneğin Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, (International Energy Agency-IEA), 2030’a kadar petrol ve gaz rezervlerindeki üretim yüzde 40–60 oranında düşecek. Fosil yakıtlara bağımlılık sürdükçe; petrol ve gaz kıtlığı artacak, enerji maliyetleri daha da yükselecek ve değişken hale gelecektir. Bu da çevreye zarar veren alışılmadık kaynaklara yönelmemize neden olacak.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF, (World Wild Fund for Nature) ise geliştirdiği “Ecofys” isimli bir senaryo ile enerji talebinin 2050 yılında 2005’e oranla yüzde 15 daha az olacağını aktarıyor. Senaryoya göre, enerji talebi artsa da tasarruf önlemleri sayesinde daha az enerjiyle daha fazla iş yapılabilecek. Sanayide geri dönüşümlü ve enerji verimli malzemeler daha fazla kullanılacak. Binalar, ısınma ve serinleme için en az düzeyde enerji kullanılacak şekilde inşa edilecek ya da yenilenecek. Daha verimli ulaşım biçimleri tercih edilecek.

Yazan 12 Temmuz 2012 Perşembe. Kategori Güncel, Manşet, Son Dakika, Yeşil Bilişim. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME