ERP Yazlım Şirketi MySQL’e talip oldu

sunFransız ERP Yazılım firması Nexedi, Sun Microsystems’e açık kaynak kodlarına sahip olan MySQL veritabanı için sembolik olarak 1 avro’luk teklif yaptı.

Oracle daha önce Sun Microsystem’e talip olduğunu açıklamış ve bu anlaşma Avrupa Mahkemeleri’nde görüşülmek üzere bekletilmeye alınmıştı. Avrupa Mahkemesi’nin en çok tedirgin olduğu nokta ise Oracle’ın, Sun’ı satın almasıyla birlikte MySQL’e de sahip olarak ve zaten üstünlüğünü ağır şekilde kabul ettirmiş olduğu veritabanı marketinde tekelleşeceği yönünde.
 
“Eğer bu anlaşma gerçekleşirse Nexedi ve son kullanıcılar belirsiz bir noktada kalacaklar” diyor Nexedi firmasının CEO’su Jean-Paul Smets Avrupa Düzenleme Kuruluna gönderdiği mektupta.

Nexedi’ye ait açık kaynak kodlu yazılım ERP5’de MySQL kullanılıyor.  Bu anlaşma ile  Oracle’ın tüm durumları değiştirdiğini söyleyen Smets, MySQL bizim için artık büyük bir yükümlülük haline geliyor, rekabet ettiğimiz bu firmanın MySQL e sahip olması rakabetin ortadan kalkıp ibrenin onlara dönmesine neden olacak, diye de ekliyor.

Nexedi, Avrupa Komitesi’ne eğer herhangi bir alım gerçekleşirse Oracle’ın MySQL’i 3. parti bir şirkete devretmesini isteyen bir görüş bildirerek bunun için 1 avro ödeyeceklerini belirtiyor.

Henüz ne Oracle cephesinden ne de Sun Microsystems cephesinden bir açıklama gelmedi.

Yazan 15 Aralık 2009 Salı. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME