ESET, Şubat ayı Dünya Tehdit Raporunu yayımlandı

logoDünyanın en çok kullanılan antivirüs programlarından NOD32’yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET, bilgisayarlara yönelik Şubat ayı Dünya Tehdit Raporu’nu açıkladı. Buna göre, Win32/Agent (ajan) adlı zararlı yazılım çok hızlı bir yükseliş içinde. ESET bu zararlı yazılımı, PC veri hırsızı kategorisinde değerlendiriyor. Avrupa’da şimdiden ilk üç büyük tehlike arasında yer alan bu tehdit, Türkiye’de de ikinci sırada yer alıyor.

ESET’in gelişmiş raporlama ve takip sistemi ThreatSense.Net analizlerine göre hazırlanan, bilgisayarlara yönelik Şubat ayı Dünya Tehdit Raporu’nda ilginç bir yükseliş dikkat çekiyor. Bilgisayarlara bulaşarak veri çalan Win32/Agent (ajan) adlı zararlı yazılım, gerek dünyada gerek Türkiye’de hızla yayılarak en büyük tehditler arasına girdi.

Kişisel bilgileri hedef alıyor!

Hassas bilgileri açığa vuran “Win32/Agent“ adlı bulaşıcı uygulama, internet üzerinden kullanıcının haberi bile olmadan bilgisayara bulaşıyor. ESET bu zararlı yazılımı, PC veri hırsızı kategorisinde değerlendiriyor. Win32/Agent etiketi birçok taşıyıcıdan yararlanarak yayılan geniş bir yelpazedeki zararlıları tanımlıyor. Bu grubun üyeleri belli başlı davranış biçimleri ve önemli kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana yönlendirebilmeleri ile ayırt edilebiliyorlar. Avrupa’da şimdiden %4 ile ilk üç arasında yer alan bu yazılım, dünyaya bakıldığı %3,57 ile en büyük dördüncü tehdite yükselmiş durumda.

Türkiye’de durum kaygı verici !

Durum Türkiye açısından da hayli riskli görünüyor. Win32/Agent, Türkiye’de %8.51 ile en büyük ikinci tehdit pozisyonunda.

Ne yapmalı?

ESET, güvende kalabilmeleri için kullanıcılara güncel bir antivirus yazılımı kullanmalarını ve yayınlanır yayınlanmaz işletim sistemi güncellemelerini yüklemelerini aynı zamanda çeşitli yazılımlar için yayınlanan güvenlik yamalarını da unutmamalarını tavsiye ediyor.

Avrupa’da durum!

Bazı Avrupa ülkelerine bakıldığında Win32/Agent‘ın Avusturya’nın (%4,54) birinci tehdidi durumunda olduğu görülyor. Bazı başka ülkelerde ise oranlar şöyle: Macaristan (%3,70), Polonya (%2,84), İsveç (%2,39), Danimarka (%4,16).

Yazan 16 Mart 2010 Salı. Kategori Güvenlik, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME