Facebook’taki Gizli Objeler gerçekten gizli mi? Tam olarak değil

facebook-privacyGeçtiğimiz ayın en büyük hikayelerinden biri Facebook’un güvenlik ayarlarını değiştirmesi ile birlikte kullanıcılara daha büyük yetkiler vermiş olması idi.

En önemli değişikliklerden biri de herhangi bir şeyi yayımlarken bunları kimin görüp göremeyeceğini seçebilir kılmaktı. Aşağıdaki kutucukta Özel güvenlik ayarlarının penceresini görüyorsunuz.

Ancak bazı durumlarda F-Secure bu ayarları kendi isteği doğrultusunda herkese açık hale getiriyor.

Facebook’un dediği gibi kendi albümümü sadece kendim görecek şekilde (only me) ayarladım. Manası kendim dışında başka hiç kimsenin albümümü görmesini istemiyorum.
bir
Ancak daire içindeki linki alıp farklı bir bilgisayardan ya da aynı bilgisayardaki farklı bir browser’ın adres çubuğuna yazarak kendime özel olarak belirlediğim albüme ulaşmak mümkün.
iki
Daire içindeki link ile Facebook kullanıcısı olmayan kişiler bile istedikleri zaman bu albüme ulaşma hakkına sahip oluyorlar.
uc
Linke ulaşması için listemde ekli olmasına gerek yok. Daha önce ayarlarım herkese açık olarak işaretli ise albümü takip etmek isteyen kullanıcılar linki bir yere kopyalarak daha sonra ayarlar değişmiş olsa bile albüme rahatlıkla ulaşabileceklerdir.

Diğer özelliklerde de bu şekilde olup olmadığını kontrol ettim ancak sadece fotoğraflarda böyle bir sorun ortaya çıkıyor. Facebook’un yeni ayarlarının gelişi çok ses getirmişti ancak bu açık, F-Secure’un tam olarak isteneni veremediğini gösteriyor.

Yazan 20 Ocak 2010 Çarşamba. Kategori Fotolar, Güvenlik, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME