Fujitsu 15 milyon ton sera gazını azaltacak

GreenIT_standard_landscYenilikçi teknolojileriyle kurumlara önemli maliyet avantajları sunan Fujitsu, geçtiğimiz günlerde yaptığı yeni bir duyuruyla Çevreci Politikalarda Yenilikçilik (Green Policy Innovation) programı kapsamında Çevreci BT yatırımlarına hız vereceğini açıkladı. Fujitsu bu atakla enerji üretiminden kaynaklanan karbon (CO2) salımlarını çarpıcı oranlarda azaltmayı planlıyor. Şirket 2009’dan başlamak üzere 2012 yılı sonuna kadar olan dört yıllık süreçte 15 milyon tonun üzerinde karbon salımını önleyeceğini duyurdu.

Çevreci Politikalarda Yenilikçilik (Green Policy Innovation) programına start veren Fujitsu Group, çevreyi korumaya yönelik orta vadeli Green Policy 2020 vizyonu doğrultusunda önemli bir adım daha atmış oldu. Fujitsu, yenilikçi teknolojilere yaptığı yatırımlar ile 2007-2010 arasındaki dört yıllık dönemde de CO2 salımını 7 milyon ton azaltmayı başarmıştı.

Çevreci BT yatırımlarını artıran Fujitsu, dünya operasyonlarının sinerjisini yenilikçi teknolojilerdeki uzmanlığı ve çevreci program deneyimleri ile birleştirerek önemli mesafeler alıyor. Dünya genelindeki Fujitsu Group şirketleri çevreci BT çözümlerini geliştirip yaygınlaştırırken birbirlerinin deneyiminden yararlandığı gibi müşterileri ve tedarikçileriyle de bu alanda sürekli bilgi paylaşımında bulunuyor.

Ar-Ge’ye her yıl 2,5 milyar dolar harcayan Fujitsu’nun Dinamik BT Altyapıları kapsamında sunduğu ürün ve hizmetleri, çevreye duyarlı yenilikçi teknolojilerle destekleniyor. Örneğin, Fujitsu Laboratories Ltd. dünyanın ilk galyum-nitrat bazlı ve yüksek elektron mobilitesine sahip transistörlerini (HEMT) üretmesiyle tanınıyor. Güç kaynaklarında enerji kaybını büyük ölçüde önleyen bu transistörler, Fujitsu’nun çevreci BT çözümlerinden sadece biri.

Bu transistörler ile beraber, cihazların enerji tüketim şablonlarını görüntülemekte ve BT sistemlerinin enerji verimliliğini geliştirmekte kullanılan ara donanımlar, endüstri açısından ileri bir adım olarak değerlendiriliyor.

Fujitsu dünyanın birçok coğrafi bölgesinde bulunan ödüllü veri merkezleri, sürdürülebilir bir tasarım elde etme amacıyla sürekli geliştiriliyor. İngiltere’deki Fujitsu veri merkezleri, simülasyon teknolojileri ile tesisin ve cihazların enerji verimliliğini artırmaya çalışırken, Avustralya’daki veri merkezleri ise belli bir alan içinde gezdirilerek soğutulan suyu tekrar geri kazanan yüksek yoğunluklu hibrid soğutma teknolojisi ile ortamdaki ısı akımlarını azaltıyor.

Japonya’nın en ileri veri merkezlerinde ise Fujitsu, noktasal soğutma sistemleri, ısı akım simülasyon programları ve optik fiberler aracılığı ile farklı noktalardaki ısı artışlarını düzenli olarak izleyen teknolojileri birlikte kullanıyor. Ayrıca enerji verimliliğini izlemek için ortam ısısını düzenli takip eden özel algılayıcılar ile bu algılayıcıların ürettiği verileri taşıyan özel bir iletişim ağından oluşan kapsamlı bir enerji izleme sistemi bu tür veri merkezlerinde kullanılıyor.

Fujitsu bu şekilde kullandığı yeni nesil teknolojilerle veri merkezlerindeki CO2 salımını % 40’lara varan oranlarda azaltabildiğini kanıtladı. Bu arada Japonya’da veri merkezleri üzerinden SAP uygulamalarının bakım ve yönetim hizmetlerini sunan Fujitsu, müşterilerinin doğadaki karbondioksit ayakizini de % 68’lere varan oranlarda azaltma başarısı gösterdi.

Fujitsu veri merkezlerindeki zengin deneyimleri nedeniyle ürün ve hizmetlerini kullanan müşterilerin çevreci yatırımlarını da danışmanlık hizmetleriyle destekleyebiliyor.

Yazan 09 Şubat 2010 Salı. Kategori Manşet, Son Dakika, Trend. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME