Fujitsu, Bulut Bilişim hizmeti vermeye başladı

cloudsVeri merkezleri üzerinden kurumlara yönetilen BT hizmetleri veren Fujitsu, ilk kez Kuzey Amerika’da uçtan uca Bulut Bilişim çözümlerini sunmaya başladı.  Şirketler kendi güvenli kurumsal bilişim bulutlarını  bu veri merkezleri üzerinden oluşturabildiği gibi kurumsal uygulama geliştiren yazılımevleri de ürünlerini Fujitsu veri merkezleri üzerinden şirketlere kullandırabiliyor.

Dinamik BT Altyapıları vizyonu doğrultusunda dünyanın birçok coğrafi bölgesinde gelişmiş veri merkezleriyle müşterilerine yönetilen BT hizmetleri sunan Fujitsu, Kuzey Amerika’da önemli bir adım atarak uçtan uca tüm bilişim çözümlerini güvenli Bulut Bilişim (Cloud Computing) ortamında vermeye başladı. Kritik iş uygulamalarını bugüne kadar kendi bilgi işlem merkezlerinde farklı platformlar ve markalar üzerinde çalıştıran birçok kurum, Fujitsu’nun bu atağıyla sistem altyapılarını Bulut Bilişim ortamına taşımaya başladı.

Sermaye yoğun BT yatırımlarının baskısı altında kalan kurumlara nefes aldıran Bulut Bilişim hizmetleri, aynı zamanda işletmelerin, yönetim, işletim ve bakım maliyetlerinden önemli tasarruflar elde etmesini sağlıyor. Fujitsu’nun Bulut Bilişim hizmetleri sayesinde kurumlar artık donanım ve ağ altyapısına büyük bütçeler ayırmak yerine iş ihtiyaçları için gereken teknoloji hizmetini uygun bir bedelle satın alabiliyorlar.

Veri merkezi yöneticileri ise servis seviyesi anlaşmaları ile Bulut Bilişim hizmetlerinin sağladığı  esneklik ile sabit BT giderlerini azaltarak gerçek iş hedeflerine daha rahat odaklanma imkanı buluyorlar.

Bu arada bazı önde gelen yazılımevleri “Servis Olarak Altyapı – IaaS”, “Platform Olarak Servis-PaaS” ve “Servis Olarak Yazılım – SaaS” hizmetlerini sunan Fujitsu veri merkezlerinin gelişmiş altyapısından yararlanmayı tercih ediyor. Bu yazılımevleri, kendi uygulamalarını bu veri merkezlerinde barındırarak şirketlerin kullanımına açabiliyor.

Örneğin, California’daki uçtan uca Bulut Bilişim hizmetleri sunan Fujitsu veri merkezinde, CoolRock Software, kurumlara arşiv amaçlı e-posta yönetimi ve ekip paylaşım uygulamalarını sunarken, Intershop Communications ise e-ticaret uygulamalarıyla Fujitsu’nun SaaS (Yazılım Servisleri) portföyünü zenginleştiriyor.

Neden Bulut Bilişim?

Üretim, finans, sağlık ve perakende gibi yoğun veri ve işlem ağırlığı olan sektörlere yönelik bir dizi Bulut Bilişim çözümü sunan Fujitsu, bu veri merkezlerinde, kurumların sistem kurulumlarından, operasyonlarına; bakım hizmetlerinden dikey uygulamalara kadar bütün BT gereksinimlerini güvenilir bir ortamda karşılıyor. Kurumların veri merkezlerindeki harcamaların % 80’inin sabit giderlerden oluştuğuna dikkat çeken uzmanlara göre Bulut Bilişim hizmetleri bu soruna radikal bir çözüm getirme becerisine sahip görünüyor.

Bulut Bilişim hizmetleri kurumlara sunduğu sayısız avantaj ile öne çıkıyor:

Endüstri standartlarıyla uyumlu ve güvenilir sunucu altyapısı; denenmiş ve test edilmiş entegrasyon ortamı; altyapının sorun çıkarmadan ölçeklenebilmesi; kurumlara herhangi bir BT donanım maliyeti yüklememesi; gelişmiş servis seviyeleri (SLA) ve kalite garantisi; standart fiyatlama modeli ve ihtiyaç anında hizmet alabilmenin sağladığı esnek sunucu maliyetleri; standartların ve otomasyonun giderek rafine hale gelmesi sonucu yönetim giderlerinin ve diğer maliyetlerin azalması; onlarca firmaya hizmet veren ve bu alanda uzmanlaşmış Fujitsu gibi bir BT altyapı sağlayıcısının sunduğu uzmanlık ve destek, Bulut Bilişim’in yolunu aydınlatırken Fujitsu’nun Dinamik BT Altyapıları vizyonunun da ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Uyumlu ve doğayla dost

Özellikle ABD’de yasal düzenlemeler ve endüstri standartları nedeniyle canlı işlemleri takip eden (transactional) perakendecilik uygulamaları PCI-uyumlu veri merkezlerinde, sağlık ve tedaviyle ilgili uygulamalar ise HIPAA-uyumlu bilgi işlem ortamlarında yönetilmek zorunda olduğu için Fujitsu yeni veri merkezlerinde tüm bu ihtiyaçları eksiksiz olarak karşılıyor.

Fujitsu’nun, ABD, California veri merkezine 2010’un başlarında yapacağı multimilyon dolarlık yeni yatırımlarla, tesisin kullanım alanını ikiye katlarken, işlem gücü verimliliğini sekiz kat artırdı. Çevreci Politikalarda Yenilikçilik vizyonu doğrultusunda veri merkezinin gelişmiş iklimlendirme ortamı ve kullanılan yenilikçi teknolojiler doğaya karbon salımını % 21 oranında azaltıyor.

Ödüllü veri merkezleri

Fujitsu’nun 2010 başı itibarıyla ABD, California’da yenilediği veri merkezi, Tier III seviyesindeki hizmetleri, Bulut Bilişim arayüzü (API) ve özellikle farklı  bulut bilişim platformlarının birlikte çalışmasına olanak tanıyan gelişmiş altyapısı ile DMTF (Distributed Management Task Force) tarafından Açık Bulut Bilişim Standartları Geliştiricisi seçildi.

Bulut bilişime yaptığı  yenilikçi yatırımlarla birçok kurumun dikkatini çeken Fujitsu, Veri Merkezi Liderlik Ödülleri (Datacentre Leaders Awards) kapsamında aldığı derecelerle de dikkat çekiyor. Geçen yıl Veri Merkezi Liderliği ile ödüllendirilen Fujitsu, bu yıl da, Kuzey Londra’daki veri merkezinde gösterdiği yüksek performans ile “Veri Merkezi Dönüşümü” klasmanında aynı ödüle değer görüldü.

Nisan 2008’de Kuzey Londra’da açılan bu merkez gerek hizmet sürekliliği, gerekse yüksek enerji tasarrufu ile dikkat çekiyor. Fujitsu’nun kurumlara radikal maliyet avantajlarıyla sunduğu Dinamik BT Altyapı hizmetlerinin yanı sıra merkezin ileri teknolojileri, şirketin geleceğe yaptığı yatırımların doğru bir hedefe yöneldiğini de kanıtlıyor.

Kesintisiz ve performanslı  çalışan güvenli bilgi işlem hizmetleri nedeniyle Uptime Institute tarafından Tier III sertifikasıyla onurlandırılan Fujitsu veri merkezi, Avrupa’nın bu sertifikaya sahip ilk kurumu olma ünvanını taşıyor.

Yazan 02 Şubat 2010 Salı. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME