Gantek Teknoloji, risk yönetimi uygulamalarını anlattı

asdTürkiye’nin önde gelen sistem entegratörlerinden Gantek, Swiss Otel’de gerçekleştirilen Risk Zirvesi’nde işletmelerin rekabet güçlerini ve verimliliklerini artıran risk yönetimi çözümlerini finans profesyonellerine anlattı. Üst düzey yöneticilerin risk yönetimi konusundaki tecrübelerini aktardığı oturuma Gantek Teknoloji Genel Müdürü Selda Bağdat Bahadır da konuşmacı olarak katıldı.

Selda Bağdat Bahadır risk yönetimi ile ilgili yaklaşımlarını şöyle ifade ediyor: ”Günümüz iş dünyasında risk, doğru yönetilebildiği takdirde rekabet gücüne dönüşebilecek fırsat anlamına gelebiliyor. Risk yönetiminin aktif olarak kullanılmasıyla kurumlarda krizlere karşı kurumsal refleksin gelişmesi sağlanıyor. Bu da krizlere tepki gösterme ve önlemleri hayata geçirme süresini kısaltabiliyor.   Kurumların etkili ve verimli çalışabilmesi için söz konusu çözümlerin yerel uygulamalarla entegre şekilde çalışmasını sağlamaları gerekiyor.

Gantek’in geliştirdiği Riskfree çözümlerinde risk yönetimini, sadece ölçüm yapılan bir süreç olarak görmediklerini belirten Bahadır şöyle devam ediyor: “Süreci risklerin belirlenmesi, ölçülmesi, raporlanması ve transferi ile iyileştirilmesini de kapsayan bir bütün olarak ele alıyoruz. Çözümlerimizi de tüm bu adımları kapsayacak şekilde geliştirdik. Çözümümüz aynı zamanda kurumlarda üst yönetimin karar destek ihtiyaçlarını da destekliyor. Ölçülen ve tolerans dışında kalan risklerin transferi de en az diğer adımlar kadar önemli.”

Risk Yönetiminin tek başına ve kurumun diğer operasyonlarından bağımsız yapılabilecek bir iş olmadığını kaydeden Selda Bağdat Bahadır konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Risk yönetimi, yönetim fonksiyonunun ve stratejik karar sürecinin parçasıdır. Geçmiş yıllarda risk yöneticileri kurum içerisinde stratejik karar süreçlerine destek sağlayan birimler konumunda iken, bugün doğrudan stratejik karar alıcılar arasında yer alıyor. Yani raporlayan bir birim olmaktan çıkıp sürecin bir parçası haline geldiler. Kriz ile beraber risk yönetimi sonuçlarını karar süreçlerine yansıtan ve yansıtmayan kurumların farkı ortaya çıktı.”

Önümüzdeki 1 yıl içinde CEO’ların ajandalarının ilk sırasında yer alan stratejik konuların başında “verimliliği artırmak” olduğunu söyleyen Bahadır, “Geçen yıl, stratejik öncelik olarak “maliyetleri düşürmeyi ve tasarrufu” ilk sıraya koyan CEO’ların bu yıl yüzde 20’si verimliliğe öncelik veriyor” şeklinde konuştu.

Gantek Teknoloji, iş ortağı RiskActive ile  tamamen yerli kaynaklarla Riskfree çözüm ailesini geliştirdi. “Market Risk”, “Financial Instrument Analyzer” (FIA) ve “Treasury Valuation” (TVM) ürünleriyle öne çıkan Riskfree, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) risk yönetimi projesinde başarıyla hayata geçirildi.

Dört yıldan bu yana düzenlenen ve finans sektörünün önemli etkinlikleri arasında yer alan Zirve ile birlikte, sektöre yön veren isimlerin bir araya getirilerek bu alandaki bilgi alışverişine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Yazan 09 Mart 2010 Salı. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME